wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019
| Kwiecień 2006, Nr 4 (131) |


• Jan Medyński, mierniczy granic II RP • Inspektor widzi, niewiele może, czyli pozycja WINGiK-a • Izba a WBGiTR-y • Co z trzecim wymiarem? – infrastruktura danych przestrzennych inaczej, cz. VI • Zestawienie niwelatorów laserowych

powrót

Marek Ziemak

Izba a WBGiTR-y

Sporo emocji budzą ostatnio wystąpienia Geodezyjnej Izby Gospodarczej o wykluczenie WBGiTR-ów z postępowań o zamówienia publiczne. Wynikają one nie z naszych osobistych poglądów czy antypatii, ale z analizy stanu prawnego i konieczności zachowania elementarnych zasad uczciwej konkurencji.

Wojewódzkie biura geodezji i terenów rolnych (WBGiTR-y) dla udokumentowania swoich praw do występowania na rynku usług geodezyjnych okazują statuty uchwalone przez sejmiki wojewódzkie. Statuty te przyznają im nieograniczony rzeczowy zakres działania w dziedzinie geodezji i kartografii (poszerzony często o reprodukcję, obrót nieruchomościami itp.) oraz terytorialny zasięg obejmujący obszar całego kraju, a nawet... świata. Tak się składa, że żadna instytucja zewnętrzna w stosunku do sejmików nigdy nie badała zgodności tych statutów z prawem. Spróbujmy więc wziąć się do tego sami.
I co znajdujemy w polskim prawie? Sprawy samorządów wojewódzkich reguluje ustawa o samorządzie województwa z 5 czerwca 1998 roku. Zgodnie z nią samorząd wojewódzki uchwala swój statut. Każdy taki statut stwierdza – zgodnie z ustawą – że obszarem działania danego samorządu jest jego województwo (i tylko ono). W zakresie rzeczowym samorząd województwa zajmować się ma sprawami przewidzianymi w innych ustawach, ale dotyczącymi oczywiście urzędu marszałkowskiego i wszystkich jednostek organizacyjnych samorządu. Uchwalając więc statut swojego zakładu budżetowego, sejmik nie może wyjść poza te ograniczenia.

Pełna treść artykułu w kwietniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Jak skanowano największy atlas świata
czy wiesz, że...
© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl
facebook twitter Instagram RSS