wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Pomiary geodezyjne uskoku San Andreas
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001200220032004
2005200620072008200920102011201220132014
20152016201720182019
| Kwiecień 2006, Nr 4 (131) |


• Jan Medyński, mierniczy granic II RP • Inspektor widzi, niewiele może, czyli pozycja WINGiK-a • Izba a WBGiTR-y • Co z trzecim wymiarem? – infrastruktura danych przestrzennych inaczej, cz. VI • Zestawienie niwelatorów laserowych

powrót

Wojciech Matela

Lepiej późno niż wcale

Która z firm geodezyjnych podejmie wreszcie wyzwanie i oprotestuje nieuczciwe warunki przetargu? Czy znajdzie się kolejny zamawiający, który zamiast narzekać na niską jakość świadczonych usług geodezyjnych odważy się wykorzystać swoje uprawnienia?

Geodezyjna Izba Gospodarcza podjęła ostatnio działania mające doprowadzić do przestrzegania prawa i zasad uczciwej konkurencji oraz wzajemnego poszanowania stron, uczestników postępowania przetargowego. I tak, sprawa pierwszej specyfikacji przetargowej dotyczącej prac geodezyjnych i kartograficznych, której treść w wielu miejscach niezgodna była z ustawą Prawo zamówień publicznych, znalazła swoje rozstrzygnięcie przed Urzędem Zamówień Publicznych („SWDE – tak, EWID 2000 – nie”, GEODETA 3/2006). Jednomyślny wyrok zespołu arbitrów otwiera drogę do składania uzasadnionych protestów, szczególnie w zakresie narzucania wykonawcom narzędzi informatycznych i nieprecyzyjnie określonego przedmiotu zamówienia. Natomiast w zakresie narzucania wykonawcom w SIWZ projektu umów odsyłam zainteresowanych do artykułu Marka Ziemaka („Widziały gały, co brały”, GEODETA 3/2006).
Wracając jeszcze do powyższego wyroku arbitrów UZP, pragnę zapewnić, że w interesie GIG nie leży podważenie wiarygodności takiego czy innego narzędzia informatycznego, a tym bardziej działań zamawiającego (w tym przypadku EWID 2000 i Starostwa Powiatowego w Żywcu) zmierzających do zbudowania jak najlepszych baz danych w powiatowych ODGiK. Tak jak nie mamy nic przeciwko działalności wojewódzkich biur geodezji i terenów rolnych jako zakładów budżetowych, wykonujących swoje zadania statutowe, o ile są one zgodne z obowiązującym prawem i wolnorynkowymi zasadami działalności gospodarczej (patrz s. 60). Chodzi nam o przestrzeganie prawa, prawa równego dla wszystkich podmiotów, z prawem do wykonywania zawodu – zagwarantowanym ustawą zasadniczą – włącznie.

Pełna treść artykułu w kwietniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_articlereklama

Wydanie

rok
słowa kluczowe
rozdzielane przecinkami

reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt