wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019
| Kwiecień 2006, Nr 4 (131) |


• Jan Medyński, mierniczy granic II RP • Inspektor widzi, niewiele może, czyli pozycja WINGiK-a • Izba a WBGiTR-y • Co z trzecim wymiarem? – infrastruktura danych przestrzennych inaczej, cz. VI • Zestawienie niwelatorów laserowych

powrót

Wojciech Matela

Lepiej późno niż wcale

Która z firm geodezyjnych podejmie wreszcie wyzwanie i oprotestuje nieuczciwe warunki przetargu? Czy znajdzie się kolejny zamawiający, który zamiast narzekać na niską jakość świadczonych usług geodezyjnych odważy się wykorzystać swoje uprawnienia?

Geodezyjna Izba Gospodarcza podjęła ostatnio działania mające doprowadzić do przestrzegania prawa i zasad uczciwej konkurencji oraz wzajemnego poszanowania stron, uczestników postępowania przetargowego. I tak, sprawa pierwszej specyfikacji przetargowej dotyczącej prac geodezyjnych i kartograficznych, której treść w wielu miejscach niezgodna była z ustawą Prawo zamówień publicznych, znalazła swoje rozstrzygnięcie przed Urzędem Zamówień Publicznych („SWDE – tak, EWID 2000 – nie”, GEODETA 3/2006). Jednomyślny wyrok zespołu arbitrów otwiera drogę do składania uzasadnionych protestów, szczególnie w zakresie narzucania wykonawcom narzędzi informatycznych i nieprecyzyjnie określonego przedmiotu zamówienia. Natomiast w zakresie narzucania wykonawcom w SIWZ projektu umów odsyłam zainteresowanych do artykułu Marka Ziemaka („Widziały gały, co brały”, GEODETA 3/2006).
Wracając jeszcze do powyższego wyroku arbitrów UZP, pragnę zapewnić, że w interesie GIG nie leży podważenie wiarygodności takiego czy innego narzędzia informatycznego, a tym bardziej działań zamawiającego (w tym przypadku EWID 2000 i Starostwa Powiatowego w Żywcu) zmierzających do zbudowania jak najlepszych baz danych w powiatowych ODGiK. Tak jak nie mamy nic przeciwko działalności wojewódzkich biur geodezji i terenów rolnych jako zakładów budżetowych, wykonujących swoje zadania statutowe, o ile są one zgodne z obowiązującym prawem i wolnorynkowymi zasadami działalności gospodarczej (patrz s. 60). Chodzi nam o przestrzeganie prawa, prawa równego dla wszystkich podmiotów, z prawem do wykonywania zawodu – zagwarantowanym ustawą zasadniczą – włącznie.

Pełna treść artykułu w kwietniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Apeks skanuje w Trójmieście
czy wiesz, że...
© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl
facebook twitter Instagram RSS