wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
World Trade Center w obiektywie Stanisława Nazalewicza
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001200220032004
2005200620072008200920102011201220132014
20152016201720182019
| Luty 2006, Nr 2 (129) |


• Dwa rekordy świata – blaski i cienie realizacji polskich atlasów narodowych, cz. II • ASG-PL genetycznie zmodyfikowana • Wyrok sądu pod sąd, czyli ustawa o ochronie gruntów rolnych i leśnych • Głębokie wykopy • Przyszłość SDI • Kto się boi IPE? • Zestawienie oprogramowania do obsługi tachimetrów

powrót

Marek Pudło

W teren z komputerem

Panuje opinia, że w dobie tachimetrów z rozbudowanym oprogramowaniem wewnętrznym i opcją zapisywania obserwacji zmalała rola rejestratorów zewnętrznych i zainstalowanych na nich aplikacji. A przecież – dzięki oprogramowaniu polowemu – stosunkowo niskim kosztem można swój stary tachimetr „stuningować” do zaawansowanego narzędzia pomiarowego.

Oprogramowanie do obsługi tachimetrów można w zasadzie podzielić na dwie grupy: firmowe – stworzone i sprzedawane przez producentów sprzętu geodezyjnego (Sokkia, Topcon, Trimble), często przeznaczone dla jednej konkretnej marki (wyjątkiem jest software Trimble’a), oraz produkty autorstwa niezależnych programistów (np. polskiej firmy Softline) – narzędzia multiinstrumentalne obsługujące różne marki i modele tachimetrów. Software z obu grup ma swoje zalety i wady. Oprogramowanie firmowe oferuje bardzo szerokie możliwości (np. pozwala obsługiwać odbiorniki GPS).
Aplikacje autorskie ustępują znacznie bogactwem opcji, są natomiast kilkakrotnie tańsze. Aplikacje z obu grup można instalować zarówno na profesjonalnych rejestratorach, jak i bardzo popularnych i tanich komputerach klasy Pocket PC. Większość bowiem przystosowana jest do działania w różnych odmianach systemu Windows (Mobile, CE, CE.NET). Wyjątkiem jest tu oprogramowanie obsługujące wychodzące już z użycia starsze modele Psiona, wyposażonego we własny system operacyjny.

Pełna treść artykułu w lutowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_articlereklama

Wydanie

rok
słowa kluczowe
rozdzielane przecinkami

reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt