wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Apeks skanuje zabytkowe młyny
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001200220032004
2005200620072008200920102011201220132014
20152016201720182019
| Luty 2006, Nr 2 (129) |


• Dwa rekordy świata – blaski i cienie realizacji polskich atlasów narodowych, cz. II • ASG-PL genetycznie zmodyfikowana • Wyrok sądu pod sąd, czyli ustawa o ochronie gruntów rolnych i leśnych • Głębokie wykopy • Przyszłość SDI • Kto się boi IPE? • Zestawienie oprogramowania do obsługi tachimetrów

powrót

Jerzy Janusz, Wojciech Janusz

Głębokie wykopy

Wyznaczanie wpływu obciążenia i odciążenia podłoża budowlanego na deformacje podłoża i fundamentów budowli

Deformacje podłoża często nie ograniczają się do obszaru wykopu budowlanego, lecz sięgają poza jego obrys i mają szkodliwy wpływ na stan fundamentów budynków znajdujących się w bliskim sąsiedztwie. Ale już w przypadku kopalni węgla brunatnego strefa deformacji podłoża sięga na odległość kilku kilometrów od krawędzi odkrywki.

Deformacje podłoża, które podlega odciążeniu lub dodatkowemu obciążeniu, mają istotny wpływ na stan techniczny i bezpieczeństwo wznoszonej budowli i budowli znajdujących się w jej bliskim otoczeniu. Odciążenie podłoża następuje wskutek usunięcia ziemi podczas głębienia wykopu, natomiast dodatkowe obciążenie następuje pod wpływem wznoszenia w tym wykopie budowli. Deformacje podłoża występują również w rejonach obiektów eksploatowanych w sposób wywołujący zmiany obciążenia, to jest wszelkiego rodzaju obiektów piętrzących wodę, składowisk surowców, wysypisk śmieci, składowisk osadów flotacyjnych i hałd. Odrębną kategorię deformacji podłoża stanowią jego nierównomierne obniżenia i przemieszczenia poziome powstające pod wpływem eksploatacji górniczej, gdzie też jest używane słowo „obciążenie”, mające nieco odmienne znaczenie (Kawulok M., 2005).

Pełna treść artykułu w lutowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_articlereklama

Wydanie

rok
słowa kluczowe
rozdzielane przecinkami

reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt