wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
KNG Dahlta w Tatrach
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001200220032004
2005200620072008200920102011201220132014
20152016201720182019
| Luty 2006, Nr 2 (129) |


• Dwa rekordy świata – blaski i cienie realizacji polskich atlasów narodowych, cz. II • ASG-PL genetycznie zmodyfikowana • Wyrok sądu pod sąd, czyli ustawa o ochronie gruntów rolnych i leśnych • Głębokie wykopy • Przyszłość SDI • Kto się boi IPE? • Zestawienie oprogramowania do obsługi tachimetrów

powrót

Ryszard Pażus

ASG-PL genetycznie zmodyfikowana

Na pytania Geodezyjnej Izby Gospodarczej „Do czego nadaje się ASG-PL?” (GEODETA 12/2005, Wojciech Matela, Marek Ziemak) odpowiedzi należy oczekiwać z GUGiK. Jednakże – jako w dużej mierze autor koncepcji ASG-PL – poczuwam się do obowiązku porównania założeń ASG-PL ze stanem obecnym.

Porównanie to opieram na informacjach dostępnych z publikacji i stron WWW. Wynika z nich, że mimo odbioru sieci trzy lata temu, ciągle jest ona w fazie testowania. Po tak długim czasie wypada przypomnieć, że w budżecie GUGiK na 2002 rok zaplanowane były pomiary wiążące stacje referencyjne z podstawową osnową wysokościową, a także pomiary testowe na potrzeby odbioru ASG-PL od konsorcjum wykonawców. Podstawowym sprawdzianem miał być pomiar 21 punktów POLREF w województwie śląskim we wszystkich możliwych opcjach (obserwacje jedno- i dwuczęstotliwościowe, zmienne długości sesji, ocena dokładności wyznaczenia wysokości itp.). W tym samym roku planowano rozpoczęcie stałej popularyzacji systemu w prasie fachowej i na stronach WWW (m.in. przez opublikowanie testów odbioru). Nikomu nie przychodziło wtedy do głowy, aby testy przeprowadzali sami użytkownicy. Trudno byłoby sobie to zresztą wyobrazić, bo system adresowano głównie do wykonawców pomiarów geodezyjnych dla celów gospodarczych, niestykających się wcześniej z techniką satelitarną w praktyce produkcyjnej. Zakładano też, że system będzie przez kilka lat działał nieodpłatnie.

Pełna treść artykułu w lutowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_articlereklama

Wydanie

rok
słowa kluczowe
rozdzielane przecinkami

reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt