wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
Ewolucja Uzupełniającej Mapy Polski
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019
| Styczeń 2006, Nr 1 (128) |


• Scalenia za euro tuż-tuż • Ciepłownicze sieci na mapach • Po rozum do głowy, czyli wielofunkcyjny system precyzyjnego pozycjonowania satelitarnego ASG/EUPOS • System metadanych dla PZGiK • Priorytetowe zadanie GMES: monitorowanie Ziemi • G jak GPS i GIS - przegląd odbiorników GPS dla potrzeb GIS • Pruski ...

powrót

Henryk Bartoszewicz

Pruski porządek

Najstarsze wielkoskalowe mapy miast ziemi dobrzyńskiej

Mapy miast ziemi dobrzyńskiej z przełomu XVIII i XIX w., głównie autorstwa geometrów i kartografów pruskich, wywarły znaczny wpływ na rozwój kartografii miejskiej tego regionu.

Ziemia dobrzyńska od przełomu XIV i XV w. obejmowała obszar między Wisłą, Drwęcą i Skrwą oraz położoną na lewym brzegu Wisły enklawę nieszawską. Do rozbiorów Rzeczypospolitej ziemia ta składała się z trzech powiatów sądowych: dobrzyńskiego, lipnowskiego i rypińskiego. Jedyny gród funkcjonował w Bobrownikach, stolicą był Dobrzyń nad Wisłą, ale praktycznie funkcję tę pełniło centralnie położone Lipno. Po drugim rozbiorze zajęta przez Prusy ziemia dobrzyńska została włączona do powstałej w 1793 r. prowincji Prus Południowych, a w 1795 r. weszła w skład Prus Nowowschodnich. Na mocy postanowień pokoju tylżyckiego ziemia dobrzyńska stała się częścią Księstwa Warszawskiego (departament płocki),
po Kongresie Wiedeńskim znalazła się w granicach Królestwa Polskiego. Najst a rsz y m m ia stem z iem i dobrzyńskiej jest Dobrzyń nad Wisłą, który otrzymał prawa miejskie w XIII w. W następnym wieku lokowano na prawie chełmińskim Górzno, Rypin i Lipno. Natomiast w XV w. nadano prawa miejskie trzem kolejnym miastom: Bobrownikom, Skępemu i Nieszawie. Liczna grupa miast polskich w pierwszej połowie XVI w. otrzymała potwierdzenie i odnowienie przywilejów lokacyjnych, w tym Dobrzyń nad Wisłą.

Pełna treść artykułu w styczniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_articlereklama

Wydanie

rok
słowa kluczowe
rozdzielane przecinkami

reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt