wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Wypis lub wyrys przez ePUAP
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001200220032004
2005200620072008200920102011201220132014
20152016201720182019
| Styczeń 2006, Nr 1 (128) |


• Scalenia za euro tuż-tuż • Ciepłownicze sieci na mapach • Po rozum do głowy, czyli wielofunkcyjny system precyzyjnego pozycjonowania satelitarnego ASG/EUPOS • System metadanych dla PZGiK • Priorytetowe zadanie GMES: monitorowanie Ziemi • G jak GPS i GIS - przegląd odbiorników GPS dla potrzeb GIS • Pruski ...

powrót

Janusz Dygaszewicz

Siedem grzechów GUGiK

Siedem grzechów GUGiK

Zawsze należy stosować rozwiązania adekwatne do zadania. Jeśli chcemy przepłynąć jezioro, to raczej nie kupujemy kutra torpedowego najnowszej generacji. Wystarczy solidna łódź z wiosłami.

Grzech pierwszy – czyli 100% absorpcji środków unijnych
I nie chodzi tu o drobne kwoty, ale spore fundusze unijne ze środków PHARE, które trafią na polski rynek wykonawczy (patrz tabela na następnej stronie). Przewinieniem GUGiK-u jest to, że nie tylko w 100% wywiązał się z zadania poprzez podpisanie wszystkich planowanych kontraktów, ale i doprowadził do konsolidacji rynku wykonawców geodezyjnych. Dzięki temu powstały konsorcja posiadające (zbiorowo) odpowiednią wiedzę, doświadczenie, stabilność finansową, możliwości logistyczne i odpowiednią metodykę zarządzania tak trudnymi projektami strukturalnymi – a więc mające szansę na terminowe i właściwe wykonanie zadania. Zamiast dla wygody zafundować sobie jednego wykonawcę, który
w całości przejąłby wszystkie problemy związane z prowadzeniem jednego dużego projektu, GUGiK podzielił całość prac na 11 kontraktów, które musi teraz samodzielnie nadzorować i zarządzać nimi zgodnie ze standardami unijnymi. Prowadzenie ich równolegle z innymi projektami strukturalnymi (GEOPORTAL, ASG/EUPOS, EULIS) to prawdziwe wyzwanie logistyczne. Gdyby prace podzielono na jeszcze mniejsze moduły (tak aby wszystkie firmy geodezyjne mogły w nich startować), to mielibyśmy nie 11, ale 111 albo nawet 211 kontraktów i tyleż osobnych procedur realizacyjnych. Skończyłoby się totalnym paraliżem zarządzania projektami prowadzącym do katastrofy. A to byłby już kolejny grzech GUGiK.

Pełna treść artykułu w styczniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_articlereklama

Wydanie

rok
słowa kluczowe
rozdzielane przecinkami

reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt