Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Wrzesień 2011, Nr 9 (196) |


• 14 razy BARI, czyli wyprawy studentów geodezji z AGH • Letni wysyp projektów rozporządzeń do prawa geodezyjnego • Cycloramy wchodzą do Polski • Fałszywy nadzór, czyli jak wykończyć geodetę • Projekt VISLA – model ekosystemu Zalewu Wiślanego • Studia podyplomowe z zakresu GIS i wyceny nieruchomości • ...

powrót

Janusz Kosakowski, Marek Kruk, Marek Mróz, Agata Rychter, Dominique Durand

Projekt VISLA

Interdyscyplinarne podejście do badań ekosystemu Zalewu Wiślanego

O potrzebie podjęcia badań naukowych Zalewu Wiślanego zadecydowało wiele ważnych wydarzeń w latach 2006-10. Wyjątkowe zainteresowanie tym przybrzeżnym i transgranicznym akwenem związane było i jest z jednej strony z planami zmian żeglugi i reaktywacji gospodarczej całego regionu nadzalewowego z Elblągiem na czele, z drugiej zaś – z potrzebą ochrony wód przybrzeżnych jako stref najsilniej odczuwających globalne zmiany klimatyczne.

Zalew Wiślany stanowi niezwyk­le skomplikowany węzeł różnorodnych lokalnych, regionalnych i globalnych problemów, których rozwiązanie w znacznej mierze zależy od pozyskania rzetelnej informacji o stanie obecnym i dokładności przewidywania przyszłych scenariuszy związanych ze stanem środowiska przyrodniczego. Ten ambitny cel zgromadzenia wielu rodzajów danych oraz powiązania ich ze sobą w formie modelowej legł u podstaw projektu realizowanego w latach 2008-11 i dofinansowanego przez Polsko-Norweski Fundusz Badań Naukowych pt. „System informacji środowiskowo-przestrzennej jako podstawa do zrównoważonego gospodarowania ekosystemem Zalewu Wiślanego” o akronimie VISLA (PNRF 82-AI-01/07).
Zalew Wiślany objęty jest programem Natura 2000 i chroniony jako Obszar Specjalnej Ochrony Ptaków (OSO) „Zalew Wiślany” (PLB280010 ) i Specjalny Obszar Ochrony Siedlisk (SOO) „Zalew Wiś­lany i Mierzeja Wiślana” (PLH280007). Potrzeby badawcze związane z wymogami stawianymi przez dyrektywy ptasią i siedliskową wynikają przede wszystkim z tworzenia dokumentacji gatunków chronionych i ich stałego monitorowania. Jest to szczególnie istotne w związku z obserwowaną dynamiką zmian liczebności populacji rzadkich i cennych roślin oraz zwierząt. Z jednej strony czynnikiem zmniejszającym status wielu populacji jest przede wszystkim presja antro­pogeniczna, głównie zanieczyszczenie wód, z drugiej zaś obserwuje się zastępowanie populacji rodzimych kolonizatorami pochodzącymi z innych obszarów geograficznych...

Pełna treść artykułu we wrześniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Plan na las - czyli o kartowaniu lasu
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS