Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Wrzesień 2011, Nr 9 (196) |


• 14 razy BARI, czyli wyprawy studentów geodezji z AGH • Letni wysyp projektów rozporządzeń do prawa geodezyjnego • Cycloramy wchodzą do Polski • Fałszywy nadzór, czyli jak wykończyć geodetę • Projekt VISLA – model ekosystemu Zalewu Wiślanego • Studia podyplomowe z zakresu GIS i wyceny nieruchomości • ...

powrót

Jerzy Przywara

14 razy BARI

Wyprawy geodetów z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie (cz. I)

Przez wiele lat w wakacje z płyty krakowskiego Rynku wyruszały w świat wyprawy BARI. Odegrały one szczególną rolę nie tylko w historii ruchu studenckiego na Wydziale Geodezji Górniczej AGH.

W latach 1974-2001 zorganizowano czternaście ekspedycji tej serii. Większość z nich, poza niewątpliwymi walorami poznawczymi i turystycznymi, przyniosła wymierne efekty w postaci inwentaryzacji pereł światowej architektury.
Podczas pierwszego wyjazdu studenci pomierzyli jeden z najstarszych na świecie uniwersytetów – medresę Al-Attarin w zabytkowej części Fezu (Maroko). Rok później w Aleppo (Syria) zinwentaryzowali XIII-wieczną cytadelę. W 1976 roku celem ekspedycji był Bagdad i islamski uniwersytet Mustansirija z XIII wieku. Jako kolejne obiekty wybrano ruiny antycznego amfiteatru w libijskiej osadzie Sabratha oraz kościół templariuszy i rzymski akwedukt w hiszpańskiej Segowii. Była też inwentaryzacja rotundy św. Jerzego z IV wieku i fundamentów starożytnych fortyfikacji w Salonikach. Wreszcie trzyletni cykl pomiarów śred­niowiecznych murów obronnych w miejscowości Kotor w Czarnogórze. Dzieła dopełnił pomiar fragmentu średniowiecznej dzielnicy w norweskim Bergen (2001 r.).
O randze inwentaryzowanych zabytków niech świadczy to, że siedem z nich znajduje się dzisiaj na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Organizacja ta była patronem większości wypraw BARI, czasami wspierała je także finansowo. Odgrywała niepoślednią rolę w kontaktach z lokalnymi instytucjami – gospodarzami inwentaryzowanych obiektów.

Organizatorem wypraw był Wydział Geodezji Górniczej (od 1991 r. Wydział Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska), głównie studenci z Koła Naukowego Geodetów. Koło nie miało jednak osobowości prawnej. Niektóre dokumenty, jak chociażby umowy z firmami wspierającymi wyjazdy (dzisiaj mówi się: sponsorującymi), podpisywał albo dyrektor Instytutu Geodezji Górniczej i Przemysłowej, albo dziekan...

Pełna treść artykułu we wrześniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Otwieranie modeli 3D GUGiK w QGIS
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS