Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Styczeń 2004, Nr 1 (104) |


• Czy GUGiK przetrwa? • Porządki na rynku nieruchomości – rozmowa z Henrykiem Jędrzejewskim, architktem nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami • Ortointeres • Z życia Teodora Józefa Blachuta, fragmenty książki wybitnego polskiego fotogrametry, który karierę naukową zrobił w Kanadzie

powrót

Piotr Wypych

Może wystarczy komórka?

Obliczenia geodezyjne w terenie

Dzisiaj nawet mikrofalówka ma większą moc obliczeniową niż superkomputery z lat 70., a co dopiero telefon komórkowy! Dodatkowo zwykle posiada jeszcze przyzwoity wyświetlacz i klawiaturę numeryczną. Dlaczego więc nie wykorzystać go do obliczeń w terenie?

Problem, jak zwykle, tkwi w odpowiednim oprogramowaniu. Trudno oczekiwać, aby producenci telefonów byli
zainteresowani dodawaniem do nich aplikacji geodezyjnych, a tworzenie i wgrywanie własnego oprogramowania nie było dotąd możliwe. Ale już jest. Nowoczesne komórki są bowiem wyposażane w środowisko do uruchamiania programów napisanych w języku Java. Nawiasem mówiąc, tak zwane smartphones wyposażone w system operacyjny Symbian (na przykład Nokia 6600 lub SonyEricsson P800) pozwalają również korzystać z języka programowania C++, który oferuje dużo większe możliwości.
W przypadku języka Java wszyscy wiodący producenci komórek uzgodnili standard MIDP – sposób porozumiewania się programu z urządzeniem (wyświetlaczem, klawiaturą, portami itd.), dzięki czemu program napisany na jeden model telefonu powinien tak samo działać i wyglądać na każdym innym. Czyżby więc powstała idealna platforma do tworzenia programów obliczeń terenowych?

Zalety komórki jako urządzenia obliczeniowego...
Najpoważniejszym argumentem „za” jest cena sprzętu. Teoretycznie telefony komórkowe to kosztowne urządzenia, praktycznie jednak – dzięki promocjom – dostajemy je prawie za darmo. Wyposażone są w klawiaturę numeryczną, a nawet alfanumeryczną (co daje im przewagę nad np. palmtopami), i często godną podziwu odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne i upadki. Telefony posiadają również naturalne zdolności komunikacyjne – bez żadnego dodatkowego sprzętu powinno się dać nimi przesyłać dane, np. wyniki obliczeń do biura lub zapomniane współrzędne z biura... Z punktu widzenia geodety pożądana byłaby też możliwość zgrywania obserwacji z tachimetru i przesyłania ich do biura, ale z tym na razie będą problemy, o czym dalej.
Dotychczas telefon służył – jak sama nazwa wskazuje – do telefonowania. Korzystanie z jego innych usług było mniej lub bardziej kłopotliwe, do czego przyczyniały się: małe klawisze, mały wyświetlacz i jednak ograniczona klawiatura. Wydaje się, że to jednak przeszłość. Nowoczesne telefony są wyposażone w duże, kolorowe wyświetlacze, cztero- lub pięciokierunkowy klawisz kursora, 1-2 klawisze do wywoływania komend, a czasem również pełną klawiaturę QWERTY. Wyświetlacz o dużej rozdzielczości jest w stanie pomieścić wiele linii tekstu lub spory rysunek i często oferuje nawet 65 tysięcy kolorów (np. Nokia 6600).

Pełna treść artykułu w styczniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Wysokorozdzielcze wideo z satelity SkySat-1
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS