wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
| Styczeń 2004, Nr 1 (104) |


• Czy GUGiK przetrwa? • Porządki na rynku nieruchomości – rozmowa z Henrykiem Jędrzejewskim, architktem nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami • Ortointeres • Z życia Teodora Józefa Blachuta, fragmenty książki wybitnego polskiego fotogrametry, który karierę naukową zrobił w Kanadzie

powrót

Piotr Wypych

Może wystarczy komórka?

Obliczenia geodezyjne w terenie

Dzisiaj nawet mikrofalówka ma większą moc obliczeniową niż superkomputery z lat 70., a co dopiero telefon komórkowy! Dodatkowo zwykle posiada jeszcze przyzwoity wyświetlacz i klawiaturę numeryczną. Dlaczego więc nie wykorzystać go do obliczeń w terenie?

Problem, jak zwykle, tkwi w odpowiednim oprogramowaniu. Trudno oczekiwać, aby producenci telefonów byli
zainteresowani dodawaniem do nich aplikacji geodezyjnych, a tworzenie i wgrywanie własnego oprogramowania nie było dotąd możliwe. Ale już jest. Nowoczesne komórki są bowiem wyposażane w środowisko do uruchamiania programów napisanych w języku Java. Nawiasem mówiąc, tak zwane smartphones wyposażone w system operacyjny Symbian (na przykład Nokia 6600 lub SonyEricsson P800) pozwalają również korzystać z języka programowania C++, który oferuje dużo większe możliwości.
W przypadku języka Java wszyscy wiodący producenci komórek uzgodnili standard MIDP – sposób porozumiewania się programu z urządzeniem (wyświetlaczem, klawiaturą, portami itd.), dzięki czemu program napisany na jeden model telefonu powinien tak samo działać i wyglądać na każdym innym. Czyżby więc powstała idealna platforma do tworzenia programów obliczeń terenowych?

Zalety komórki jako urządzenia obliczeniowego...
Najpoważniejszym argumentem „za” jest cena sprzętu. Teoretycznie telefony komórkowe to kosztowne urządzenia, praktycznie jednak – dzięki promocjom – dostajemy je prawie za darmo. Wyposażone są w klawiaturę numeryczną, a nawet alfanumeryczną (co daje im przewagę nad np. palmtopami), i często godną podziwu odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne i upadki. Telefony posiadają również naturalne zdolności komunikacyjne – bez żadnego dodatkowego sprzętu powinno się dać nimi przesyłać dane, np. wyniki obliczeń do biura lub zapomniane współrzędne z biura... Z punktu widzenia geodety pożądana byłaby też możliwość zgrywania obserwacji z tachimetru i przesyłania ich do biura, ale z tym na razie będą problemy, o czym dalej.
Dotychczas telefon służył – jak sama nazwa wskazuje – do telefonowania. Korzystanie z jego innych usług było mniej lub bardziej kłopotliwe, do czego przyczyniały się: małe klawisze, mały wyświetlacz i jednak ograniczona klawiatura. Wydaje się, że to jednak przeszłość. Nowoczesne telefony są wyposażone w duże, kolorowe wyświetlacze, cztero- lub pięciokierunkowy klawisz kursora, 1-2 klawisze do wywoływania komend, a czasem również pełną klawiaturę QWERTY. Wyświetlacz o dużej rozdzielczości jest w stanie pomieścić wiele linii tekstu lub spory rysunek i często oferuje nawet 65 tysięcy kolorów (np. Nokia 6600).

Pełna treść artykułu w styczniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Plan na las - czyli o kartowaniu lasu
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS