Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Styczeń 2004, Nr 1 (104) |


• Czy GUGiK przetrwa? • Porządki na rynku nieruchomości – rozmowa z Henrykiem Jędrzejewskim, architktem nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami • Ortointeres • Z życia Teodora Józefa Blachuta, fragmenty książki wybitnego polskiego fotogrametry, który karierę naukową zrobił w Kanadzie

powrót

Marek Pudło

Radian IS

Czasy, kiedy przed odbiorem odbitych sygnałów GPS broniliśmy się, używając specjalnych anten, chyba powoli mijają. Wszechobecna elektronika uporała się już z tym problem, a każdy szanujący się producent instrumentów GPS posiada rozwiązania usuwające ograniczenia pomiaru związane z wielodrożnością sygnału. W odbiorniku GPS firmy Sokkia – Radian IS (Integrated System) – zastosowano dwa tego typu systemy: PAC (Pulse Aperture Correlator) oraz Pinwheel, które są dziełem kanadyjskiej firmy NovAtel Inc.

PAC ma za zadanie wzmacnianie odbieranego sygnału satelitarnego i jego śledzenie w terenie gęsto zabudowanym, Pinwheel natomiast – eliminowanie sygnałów odbitych i jest to elektroniczny odpowiednik anteny typu choke ring. Radian IS to dwuczęstotliwościowy (L1/L2) 12-kana łowy zintegrowany odbiornik GPS przeznaczony głównie do pomiarów RTK – w jedno pudełko „zapakowano” antenę, odbiornik i baterię. Nie musimy już nosić plecaka i walczyć z kablami, a zyskujemy komfort obsługi. Jest to rozwiązanie powszechnie stosowane przez producentów odbiorników GPS. Z równym powodzeniem urządzenie można wykorzystywać do pomiarów DGPS (w RTCM), szybkich statycznych i statycznych. Niestety, nie jest wyposażone w sensory pozwalające odbierać poprawki korekcyjne WAAS i EGNOS. O ile system WAAS zbytnio nas nie interesuje, o tyle EGNOS jest już w Polsce dostępny. Dane z pomiarów Radian IS zapisuje w pamięci wewnętrznej (8 MB), którą można powiększać za pomocą kart Compact Flash.

Pełna treść artykułu w styczniowym wydaniu GEODETY

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Bolesławiec w 3D
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama