wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
| Styczeń 2004, Nr 1 (104) |


• Czy GUGiK przetrwa? • Porządki na rynku nieruchomości – rozmowa z Henrykiem Jędrzejewskim, architktem nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami • Ortointeres • Z życia Teodora Józefa Blachuta, fragmenty książki wybitnego polskiego fotogrametry, który karierę naukową zrobił w Kanadzie

powrót

Marek Pudło

Radian IS

Czasy, kiedy przed odbiorem odbitych sygnałów GPS broniliśmy się, używając specjalnych anten, chyba powoli mijają. Wszechobecna elektronika uporała się już z tym problem, a każdy szanujący się producent instrumentów GPS posiada rozwiązania usuwające ograniczenia pomiaru związane z wielodrożnością sygnału. W odbiorniku GPS firmy Sokkia – Radian IS (Integrated System) – zastosowano dwa tego typu systemy: PAC (Pulse Aperture Correlator) oraz Pinwheel, które są dziełem kanadyjskiej firmy NovAtel Inc.

PAC ma za zadanie wzmacnianie odbieranego sygnału satelitarnego i jego śledzenie w terenie gęsto zabudowanym, Pinwheel natomiast – eliminowanie sygnałów odbitych i jest to elektroniczny odpowiednik anteny typu choke ring. Radian IS to dwuczęstotliwościowy (L1/L2) 12-kana łowy zintegrowany odbiornik GPS przeznaczony głównie do pomiarów RTK – w jedno pudełko „zapakowano” antenę, odbiornik i baterię. Nie musimy już nosić plecaka i walczyć z kablami, a zyskujemy komfort obsługi. Jest to rozwiązanie powszechnie stosowane przez producentów odbiorników GPS. Z równym powodzeniem urządzenie można wykorzystywać do pomiarów DGPS (w RTCM), szybkich statycznych i statycznych. Niestety, nie jest wyposażone w sensory pozwalające odbierać poprawki korekcyjne WAAS i EGNOS. O ile system WAAS zbytnio nas nie interesuje, o tyle EGNOS jest już w Polsce dostępny. Dane z pomiarów Radian IS zapisuje w pamięci wewnętrznej (8 MB), którą można powiększać za pomocą kart Compact Flash.

Pełna treść artykułu w styczniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Geoida od GOCE
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS