Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Styczeń 2004, Nr 1 (104) |


• Czy GUGiK przetrwa? • Porządki na rynku nieruchomości – rozmowa z Henrykiem Jędrzejewskim, architktem nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami • Ortointeres • Z życia Teodora Józefa Blachuta, fragmenty książki wybitnego polskiego fotogrametry, który karierę naukową zrobił w Kanadzie

powrót

Waldemar Klocek

Absolwent Zło konieczne czy nadzieja?

Wydaje się, że większość pracodawców działających w naszej branży ma już świadomość, że nie da się dziś sprawnie funkcjonować, nie zatrudniając w firmach ludzi młodych, reprezentujących świeże spojrzenie na geodezję. Zdecydowana większość z nich pracuje sumiennie i bardzo dobrze wkomponowuje się w istniejący układ w przedsiębiorstwie. Najlepsi szybko awansują i często stają się jego siłą napędową. Bez nich nie da się tworzyć nowych technologii i nowatorskich rozwiązań.

Pojawiają się, co prawda, głosy, że należy ograniczyć liczbę studiujących na kierunkach geodezyjnych, skoro nie wystarcza pracy dla obecnie zatrudnionych, ja jednak nie postawiłbym takiej tezy. Należy bowiem uwzględnić fakt, że nasi absolwenci chętnie są przyjmowani do pracy przeznaczonej dla reprezentantów innych zawodów.
Faktem jest także, że problemy ze znalezieniem zatrudnienia mają dziś wszyscy. Sytuacja na rynku pracy jest bardzo zła i w najbliższym czasie nie będzie lepiej. Jak wynika z danych GUS, w lutym ub.r. co czwarta osoba, która pierwszy raz zarejestrowała się w urzędzie pracy, nigdy wcześniej nie pracowała. Problem dotyka więc przede wszystkim ludzi młodych. Do 2005 r. w Polsce wejdzie ich na rynek ponad 1,1 mln. Pesymistyczne dane i brak perspektyw gaszą entuzjazm i odbierają ludziom inicjatywę. Dlatego walka z bezrobociem powinna stać się priorytetem dla wszystkich, także dla przedsiębiorców i ludzi biznesu.
W Hiszpanii liberalizację rynku towarów i usług (związaną z wejściem tego kraju do Unii Europejskiej) połączono z liberalizacją rynku pracy. I to rozwiązanie okazało się skuteczne.
U nas kluczem do zahamowania dalszego wzrostu bezrobocia jest zmiana kodeksu pracy. Co prawda, zdaniem związków zawodowych, pracodawcy chcą go zmienić, by pomnażać swoje zyski, ale przecież nie ma gospodarki rynkowej bez zysku. Jest on potrzebny, żeby utrzymać się na rynku, inwestować w nowe technologie i w nowe miejsca pracy. Koncentracja kapitału, łączenie firm, ograniczanie działalności do funkcji podstawowych, a przede wszystkim dążenie do redukcji kosztów – to podstawowe zadania dzisiejszych menedżerów, w tym również szefów firm geodezyjnych. Niestety, w tej rywalizacji nikt nie przebiera w środkach, wykorzystując do tego celu różnego rodzaju furtki. Część przedsiębiorstw lansuje na przykład dumping socjalny polegający na zmuszaniu pracowników do samozatrudnienia. Przy ostrej konkurencji firmy, które tego wariantu nie zastosują, mogą być skazane na przegraną. Politycy chwalący się dynamicznym rozwojem prywatnej przedsiębiorczości w Polsce zdają się więc zapominać, że wielu tych nowych „przedsiębiorców” to w większości pozbawieni ochrony socjalnej „samozatrudnieni”. Zapominają też, że rygory prawa pracy najbardziej odczuwają właściciele małych i średnich firm, a ich rzeczywista pozycja na rynku jest bardziej zbliżona do pozycji pracownika najemnego niż pracodawcy dysponującego kapitałem.

Pełna treść artykułu w styczniowym wydaniu GEODETY

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Pobieranie danych BDOT10k oraz wtyczka QGIS
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama