wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
| Styczeń 2004, Nr 1 (104) |


• Czy GUGiK przetrwa? • Porządki na rynku nieruchomości – rozmowa z Henrykiem Jędrzejewskim, architktem nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami • Ortointeres • Z życia Teodora Józefa Blachuta, fragmenty książki wybitnego polskiego fotogrametry, który karierę naukową zrobił w Kanadzie

powrót

Jerzy Gaździcki

Społeczeństwo obywatelskie, informacyjne, geoinformacyjne

Każdemu zapewnia się wolność (...) pozyskiwania i rozpowszechniania informacji.
Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej

Społeczeństwo obywatelskie
W Polsce dużo uwagi poświęca się obecnie problemom społeczeństwa obywatelskiego, tj. społeczeństwa, w którym obywatele z własnej inicjatywy tworzą odpowiadające im formy życia gospodarczego, społecznego i kulturalnego, a ingerencja władzy politycznej w ich życie jest ograniczona do minimum. W społeczeństwie obywatelskim działalność niezależnych od państwa różnorodnych instytucji, organizacji, związków i stowarzyszeń jest podstawą kształtowania świadomych postaw obywatelskich.
Minionych kilkanaście lat przyniosło wiele pozytywnych zmian pod tym względem, czego przykładem może być działalność Rzecznika Praw Obywatelskich. Trudno jednak uznać polskie społeczeństwo obywatelskie za dostatecznie rozwinięte. Przyczyną istniejącego stanu rzeczy jest przede wszystkim znaczne bezrobocie, wiążące się z takimi negatywnymi zjawiskami, jak bezradność, zniechęcenie i niezadowalający poziom oświaty. Odbija się to na jakości demokracji, a zwłaszcza na wyborach i funkcjonowaniu organów przedstawicielskich. Powstają zagrożenia, których bezpośrednim Źródłem jest samo społeczeństwo.
Członek społeczeństwa obywatelskiego musi mieć odpowiednią wiedzę o otaczającym go świecie, musi chcieć i umieć pozyskiwać i przekazywać informacje mające znaczenie dla niego, jego środowiska i całego społeczeństwa. We współczesnych krajach postindustrialnych o gospodarce opartej na wiedzy, zaspokaja on pod tym względem swoje potrzeby, korzystając z osiągnięć telekomunikacji i informatyki (czyli teleinformatyki), a znajdujące się na wysokim poziomie cywilizacyjnym społeczeństwo, w którym żyje, określane jest mianem społeczeństwa informacyjnego.
Istnieją zatem wzajemne związki między systemem demokratycznym, społeczeństwem obywatelskim i społeczeństwem informacyjnym, które w szczególności polegają na tym, że:
- społeczeństwo obywatelskie sprzyja rozwojowi demokracji,
- społeczeństwo informacyjne sprzyja rozwojowi społeczeństwa obywatelskiego.
Nawiązując zaś do motta zaczerpniętego z polskiej konstytucji, można stwierdzić, że o ile dla społeczeństwa obywatelskiego podstawowe znaczenie ma prawo do informacji, to dla społeczeństwa informacyjnego ważne są warunki i dostępne środki korzystania z tego prawa.

Społeczeństwo informacyjne
Problematykę społeczeństwa informacyjnego rozpatruje się na różnych poziomach. Działalność na poziomie światowym prowadzi Organizacja Narodów Zjednoczonych, pod której egidą odbyła się pierwsza faza światowej konferencji na temat społeczeństwa informacyjnego World Summit on the Information Society (10-12 grudnia 2003 r.). Głównymi dokumentami konferencji są: deklaracja zasad oraz plan działań. Pierwszy z nich rozpoczyna się w sposób wyjaśniający pojęcie społeczeństwa informacyjnego: My, przedstawiciele narodów świata zgromadzeni w Genewie (...), deklarujemy nasze wspólne pragnienie i zobowiązanie budowy ukierunkowanego na ludzi i postęp, globalnego społeczeństwa informacyjnego, w którym każdy może tworzyć, uzyskiwać, użytkować oraz dzielić z innymi informację i wiedzę, ułatwiając osobom, społecznościom i narodom korzystanie z ich własnego potencjału dla trwałego rozwoju i polepszenia jakości życia, przyjmując za podstawę cele i zasady Karty Narodów Zjednoczonych oraz respektując w pełni i podtrzymując Deklarację Praw Człowieka.

Pełna treść artykułu w styczniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Kolorowe wideo z orbity
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS