wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
| Styczeń 2004, Nr 1 (104) |


• Czy GUGiK przetrwa? • Porządki na rynku nieruchomości – rozmowa z Henrykiem Jędrzejewskim, architktem nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami • Ortointeres • Z życia Teodora Józefa Blachuta, fragmenty książki wybitnego polskiego fotogrametry, który karierę naukową zrobił w Kanadzie

powrót

Marek Pudło

Topconowe rozwiązania

Rozmowa z Toshio Ushiyamą oraz Ewoutem Korpershśkiem z Topcon Europe BV
Na ostatnich targach INTERGEO oficjalnie zapowiedzieliśmy nowy produkt – PI-3000 – cyfrowy fotogrametryczny system trójwymiarowego modelowania przestrzennego, który wejdzie na rynek w styczniu lub lutym 2003 r. Jest to rozwiązanie software’owe, które pozwala pozyskiwać dane w ilościach masowych, wykorzystuje przy tym zdjęcia wykonane standardowym aparatem fotograficznym – mówi Toshio Ushiyama

Jaka przyszłość czeka instrumenty geodezyjne?Toshio Ushiyama: Jesteśmy firmą z tradycjami optycznymi. Już w 1932 roku zaczęliśmy robić instrumenty fotograficzne. Potem przeszliśmy do optycznych instrumentów pomiarowych. Następnie skupiliśmy się na integracji tych rozwiązań z elektroniką (w 1979 roku skonstruowaliśmy pierwszy tachimetr ze wspólną osią optyczną i dalmierczą – GTS-2). W tej chwili można powiedzieć, że elektronika jest najważniejsza w tego typu produktach. Na rynku jest wiele firm konkurencyjnych, które korzystają z rozwiązań nabytych od innych. My już 10-15 lat temu wiedzieliśmy, że musimy się uniezależnić technologicznie, i zrobiliśmy to. Przyszłość instrumentów geodezyjnych widzimy w integracji różnych technologii.

Mówiąc o integracji, ma Pan na myśli połączenie tachimetru z odbiornikiem GPS? Czy byłoby to rozwiązanie użyteczne dla geodetów?Ewout Korpershśk: Każdy nowy pomysł jest przedmiotem naszego zainteresowania. Technicznie ten też jest możliwy do zrealizowania, natomiast jego użyteczność nie została dotychczas potwierdzona w sposób praktyczny. Skupiamy się na wprowadzaniu produktów, które będą usprawniały pracę. Mówiąc o integracji, mamy na myśli produkcję instrumentów pomiarowych z rozwiązaniami zaczerpniętymi z innych dziedzin (np. technika laserowa, system Windows CE i technologia Bluetooth w tachimetrach), co owocuje zupełnie nowymi produktami. Na przykład integracja geodezyjnego GPS, oprogramowania i hydrauliki doprowadziła do stworzenia trójwymiarowych systemów kontroli maszyn budowlanych.

Jakiego rodzaju zmian należy oczekiwać na rynku GPS? Czy ma to być miniaturyzacja odbiorników, zwiększenie dokładności, a może coś jeszcze innego?

Ewout Korpershśk: Dziś skupiamy się na technologiach precyzyjnego pozycjonowania – centymetrowe, a nawet
milimetrowe dokładności to standard w pracach geodetów i budowlańców. Jako producenci zapewnimy odpowiednie rozwiązania, jeśli tylko kosmiczny segment systemów pozycjonowania na tyle się rozwinie, by gwarantować żądaną dokładność. Duże nadzieje pokłada się w europejskim systemie nawigacji satelitarnej Galileo. Generalnie ewolucja GPS idzie w kierunku przyjaznej użytkownikowi obsługi instrumentu oraz obniżenia cen. Ciągłe zmniejszanie wymiarów odbiorników GPS jest również jedną z tendencji, ale zależy w dużej mierze od zwiększenia wydajności procesorów.

Jesteście japońską firmą, a Galileo to europejska inicjatywa. Czy zamierzacie współpracować z instytucjami, które budują ten system?

Toshio Ushiyama: Z pochodzenia Topcon rzeczywiście jest firmą japońską, ale dziś właściwie jest to światowa korporacja. Siedzibę główną ma, co prawda, w Japonii, ale fabryki i centra badawcze znajdują się również w USA, Europie, Australii i na Dalekim Wchodzie. Program Galileo jest dla nas bardzo ważny i wierzymy, że jest istotnym krokiem w rozwoju systemów pozycjonowania. Już dziś współpracujemy z międzynarodowymi instytucjami, które zajmują się realizacją tego projektu. Topcon jest jedyną firmą, która oferuje urządzenia pozwalające na jednoczesny odbiór sygnałów z systemu GPS L1/L2, Glonass i WAAS/ EGNOS. Mamy dużo doświadczeń w tego typu zintegrowanych zastosowaniach. Tak więc logiczne jest, że współpraca z Galileo będzie kolejnym etapem naszego rozwoju.

Pełna treść artykułu w styczniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Geoida od GOCE
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS