Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Styczeń 2004, Nr 1 (104) |


• Czy GUGiK przetrwa? • Porządki na rynku nieruchomości – rozmowa z Henrykiem Jędrzejewskim, architktem nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami • Ortointeres • Z życia Teodora Józefa Blachuta, fragmenty książki wybitnego polskiego fotogrametry, który karierę naukową zrobił w Kanadzie

powrót

Adolf Jankowski

Do Trybunału!

Z komunikatu zawartego w serwisie informacyjnym prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej wynika, iż 22 grudnia 2003 r. prezydent wystąpił do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o zbadanie zgodności z Konstytucją ustawy z 28 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Aby odpowiedzieć na pytanie: Co z tego wynika w praktyce? – należy zrozumieć pewne mechanizmy tworzenia prawa.

Stan faktyczny
W zaistniałej sytuacji, nieczęsto spotykanej w Polsce, prezydent korzysta z konstytucyjnych uprawnień, mając wątpliwość prawną dotyczącą trybu procedowania uchwalonej przez Sejm ustawy. Tworzy to okazję do przedstawienia sposobu nadzoru nad tworzeniem prawa, który to system przewiduje Konstytucja RP. Aby odpowiedzieć na pytanie o sens formalnoprawny sytuacji, w której prezydent Rzeczypospolitej Polskiej zwraca się z wnioskiem do Trybunału Konstytucyjnego, należy przede wszystkim wyjaśnić rolę prezydenta w systemie tworzenia prawa. A jest ona niemała. Zgodnie z art. 126 ust. 2 Konstytucji RP prezydent czuwa nad jej przestrzeganiem. Jedną z konsekwencji tego stanu rzeczy jest m.in. fakt, iż wykonując swoje zadania, prezydent jest zobowiązany do szczególnej staranności badania konstytucyjności tworzenia prawa przez właściwe konstytucyjne organy państwa. Wynika to wprost z generalnej zasady legalności działania organów wyrażonej w art. 7 Konstytucji: „Organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa”. Na mocy art. 145 ust. 1 Konstytucji prezydent w przypadku jej naruszenia, może być w odpowiednim trybie pociągnięty przez Zgromadzenie Narodowe do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu. Opisane powyżej przepisy stanowią spójny system nadzoru legalności tworzenia prawa. Oczywiście, należy mieć na względzie, iż kontrola legalności wykonywana przez prezydenta RP, nie jest jedyną konstytucyjną kontrolą systemu tworzenia prawa.
Z informacji uzyskanych z serwisu informacyjnego prezydenta RP wynika, iż: „Na mocy zaskarżonej ustawy z dniem 31 grudnia 2003 r. ulega likwidacji centralny organ administracji rządowej – Główny Geodeta Kraju oraz podległy mu urząd – Główny Urząd Geodezji i Kartografii. Przepisy te wprowadzono w drugim czytaniu ustawy. W opinii prezydenta w trakcie prac ustawodawczych naruszone zostały standardy tworzenia prawa wynikające z art. 118 ust. 1 oraz art. 119 ust. 1 i 2 Konstytucji, zgodnie z którymi niedopuszczalne jest podczas drugiego czytania projektu ustawy wprowadzenie poprawek, których zakres wykracza poza jej przedmiot. Z powyższych względów prezydent RP podjął decyzję o zwróceniu się do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zbadania zgodności ustawy z konstytucją”. Analiza tez tego uzasadnienia wskazuje, iż prezydent dopatrzył się w toku procedowania projektu ustawy zmieniającej ustawę o gospodarce nieruchomościami i niektóre inne ustawy w Sejmie i Senacie uchybień formalnych polegających na:
1) naruszeniu zasady ograniczonego dostępu do inicjatywy ustawodawczej, która na mocy art. 118 ust. 1. Konstytucji RP przysługuje wyłącznie posłom, Senatowi, prezydentowi Rzeczypospolitej i Radzie Ministrów oraz na mocy art. 118 ust. 2 – grupie co najmniej 100 000 obywateli mających prawo wybierania do Sejmu,
2) naruszeniu zasady, iż projekt ustawy Sejm rozpatruje w trzech czytaniach (art. 119 ust. 1),
3) naruszeniu zasady, iż prawo wnoszenia poprawek do projektu ustawy w czasie rozpatrywania go przez Sejm przysługuje wnioskodawcy projektu, posłom i Radzie Ministrów (art. 119 ust. 2).

Pełna treść artykułu w styczniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Jak korzystać z danych przestrzennych PIG?
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS