wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Marzec 2004, Nr 3 (106) |


• Mierzymy wysoko – problem realizacji niekonwencjonalnej poziomej osnowy geodezyjnej • Rozmowa z prof. Milanem Konecnym, prezydentem Międzynarodowej Asocjacji Kartograficznej • Geoida z GPS – opracowanie globalnego modelu geoidy z kilkucentymetrową dokładnością • Jubileusz 50-lecia OPGK Koszalin • Zgodnie ...

powrót

Krystian Kaczmarek, Jarosław Czochański

Zgodnie z TBD

Realizacja wojewódzkich systemów informacji przestrzennej w Polsce (cz. II)
Punktem zwrotnym w powstawaniu wojewódzkich systemów informacji przestrzennej była decyzja Głównego Geodety Kraju o rozpoczęciu budowy Bazy Danych Topograficznych (TBD). Baza ta będzie elementem Krajowego Systemu Informacji o Terenie (KSIT), ostatnio coraz częściej nazywanego Krajowym Systemem Informacji Geograficznej.

Prace pilotowe nad TBD podjęto na obiektach eksperymentalnych i wdrożeniowych: „Wisła”, „Dunajec” i „Kujawy”. Wsparcie merytoryczne dla realizacji koncepcji TBD zawiera opracowanie „Topograficzna Baza Danych. Program działania” Remigiusza Piotrowskiego z 2001 r., a wytyczne techniczne budowy TBD ukazały się w roku 2003. W porównaniu z dotychczas produkowanymi mapami topograficznymi baza ta będzie źródłem danych gwarantuje uniknięcie wielokrotnego pozyskiwania tych samych danych i zbędnych aktualizacji oraz umożliwi zachowanie spójności zbiorów oraz obniży koszty ich utrzymania, co jest zgodne z założeniami KSIT. Zgodnie z ogólną koncepcją zakres informacyjny TBD obejmuje następujące działy problemowe: - I – osnowa geodezyjna, fotogrametryczna i kartograficzna, - II – ortofotomapy, - III – model rzeźby terenu, - IV – rejestr obiektów i wydzieleń terenowych, - V – mapy cyfrowe, - VI – wykaz nazw geograficznych, - VII – umowne podziały terenu, - VIII – metadane.
Na obecnym etapie najbardziej dokładny poziom informacyjny TBD przyjmuje się za zbliżony do poziomu informacyjnego cywilnych map topograficznych w skali 1:10 000. Nie wyklucza to oczywiście możliwości wprowadzania do bazy wybranych danych z opracowań wielkoskalowych czy też weryfikacji i uzupełniania informacji podstawowej elementami opracowań tematycznych (np. z prac służb planistycznych czy map sozologicznych). Z punktu widzenia technologicznego Baza Danych Topograficznych może być wykorzystana również dla utrzymywania zasobów danych w innych skalach.

Pełna treść artykułu w marcowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Akademia INSPIRE w Norwegii
czy wiesz, że...
© 2005-2023 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Anna Wardziak
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS