Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Marzec 2004, Nr 3 (106) |


• Mierzymy wysoko – problem realizacji niekonwencjonalnej poziomej osnowy geodezyjnej • Rozmowa z prof. Milanem Konecnym, prezydentem Międzynarodowej Asocjacji Kartograficznej • Geoida z GPS – opracowanie globalnego modelu geoidy z kilkucentymetrową dokładnością • Jubileusz 50-lecia OPGK Koszalin • Zgodnie ...

powrót

Krystian Kaczmarek, Jarosław Czochański

Zgodnie z TBD

Realizacja wojewódzkich systemów informacji przestrzennej w Polsce (cz. II)
Punktem zwrotnym w powstawaniu wojewódzkich systemów informacji przestrzennej była decyzja Głównego Geodety Kraju o rozpoczęciu budowy Bazy Danych Topograficznych (TBD). Baza ta będzie elementem Krajowego Systemu Informacji o Terenie (KSIT), ostatnio coraz częściej nazywanego Krajowym Systemem Informacji Geograficznej.

Prace pilotowe nad TBD podjęto na obiektach eksperymentalnych i wdrożeniowych: „Wisła”, „Dunajec” i „Kujawy”. Wsparcie merytoryczne dla realizacji koncepcji TBD zawiera opracowanie „Topograficzna Baza Danych. Program działania” Remigiusza Piotrowskiego z 2001 r., a wytyczne techniczne budowy TBD ukazały się w roku 2003. W porównaniu z dotychczas produkowanymi mapami topograficznymi baza ta będzie źródłem danych gwarantuje uniknięcie wielokrotnego pozyskiwania tych samych danych i zbędnych aktualizacji oraz umożliwi zachowanie spójności zbiorów oraz obniży koszty ich utrzymania, co jest zgodne z założeniami KSIT. Zgodnie z ogólną koncepcją zakres informacyjny TBD obejmuje następujące działy problemowe: - I – osnowa geodezyjna, fotogrametryczna i kartograficzna, - II – ortofotomapy, - III – model rzeźby terenu, - IV – rejestr obiektów i wydzieleń terenowych, - V – mapy cyfrowe, - VI – wykaz nazw geograficznych, - VII – umowne podziały terenu, - VIII – metadane.
Na obecnym etapie najbardziej dokładny poziom informacyjny TBD przyjmuje się za zbliżony do poziomu informacyjnego cywilnych map topograficznych w skali 1:10 000. Nie wyklucza to oczywiście możliwości wprowadzania do bazy wybranych danych z opracowań wielkoskalowych czy też weryfikacji i uzupełniania informacji podstawowej elementami opracowań tematycznych (np. z prac służb planistycznych czy map sozologicznych). Z punktu widzenia technologicznego Baza Danych Topograficznych może być wykorzystana również dla utrzymywania zasobów danych w innych skalach.

Pełna treść artykułu w marcowym wydaniu GEODETY

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

World Trade Center w obiektywie Stanisława Nazalewicza
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama