Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Marzec 2004, Nr 3 (106) |


• Mierzymy wysoko – problem realizacji niekonwencjonalnej poziomej osnowy geodezyjnej • Rozmowa z prof. Milanem Konecnym, prezydentem Międzynarodowej Asocjacji Kartograficznej • Geoida z GPS – opracowanie globalnego modelu geoidy z kilkucentymetrową dokładnością • Jubileusz 50-lecia OPGK Koszalin • Zgodnie ...

powrót

Jerzy Przywara

Małe jest piękne

Jubileusz 50-lecia Okręgowego Przedsiębiorstwa Geodezyjno-Kartograficznego w Koszalinie i 10-lecie spółki

Początki działalności przedsiębiorstwa obfitowały w wiele faktów i zdarzeń, w które trudno dzisiaj uwierzyć. Pierwszy samochód otrzymaliśmy dopiero w roku 1957. Był to pochodzący z demobilu stary dodge. Niezbędne do prac paliki pracownicy wycinali w lesie, rurki metalowe załatwiano »metodą gospodarczą« przeważnie ze złomowisk i ogrodzeń. Zamiast rurek drenarskich używano butelek. Geodeta otrzymywał zlecenie i jechał w teren, często bez zaliczki na delegację, gdyż brakowało pieniędzy. Do pracy w tzw. terenie dojeżdżało się środkami komunikacji państwowej. Podróż taka trwała czasami bardzo długo, np. dojazd do Człuchowa zajmował ok. 6 godzin. Potrzebne znaki geodezyjne z betonu rozwożono wynajętymi wozami konnymi. Największym osiągnięciem ówczesnej techniki był popularny »kręciołek« Triumphator. Nie lepiej wyglądało zaopatrzenie w instrumenty geodezyjne. Często niezbędny sprzęt pożyczano od innych przedsiębiorstw lub nawet od osób prywatnych. Radykalna poprawa zaopatrzenia w sprzęt nastąpiła dopiero po roku 1959” – ten fragment, pochodzący z publikacji wydanej z okazji jubileuszu 50-lecia istnienia Okręgowego Przedsiębiorstwa Geodezyjno-Kartograficznego w Koszalinie, charakteryzuje początki geodezji na Środkowym Pomorzu i pokazuje drogę, jaką ta firma przebyła w czasie ostatniego półwiecza.

W styczniu 1954 r., gdy powołano do życia Zamiejscowy Wydział Produkcyjny Państwowego Przedsiębiorstwa Geodezyjnego Gospodarki Komunalnej „Wschód” w Warszawie, województwo koszalińskie istniało zaledwie od 3,5 roku, a jego stolicę zamieszkiwało niespełna 20 tys. mieszkańców. W pierwszej na Pomorzu Środkowym państwowej firmie geodezyjnej pracowały na początku 34 osoby, ale samo środowisko geodezyjne było tu o wiele liczniejsze. Po reformie administracji w 1950 r. i rozparcelowaniu Głównego Urzędu Pomiarów Kraju wydziały i referaty geodezji utworzono we wszystkich prezydiach wojewódzkich i powiatowych rad narodowych. Dlatego w lutym 1952 r., czyli dwa lata przed powstaniem OPGK, do pierwszego na tych ziemiach koła Związku Mierniczych Rzeczypospolitej Polskiej (dzisiaj SGP) zapisało się aż 48 geodetów. Lata 50., które przywołuje autor notki wspomnieniowej, to nie tylko czasy elementarnych problemów zaopatrzeniowych. To również pierwsze na Pomorzu powojenne pomiary sieci triangulacyjnych i największe ówczesne zadanie – pomiary związane z wprowadzaniem reformy rolnej. Dla przedsiębiorstw wywodzących się z pionu gospodarki komunalnej głównymi zadaniami była obsługa potrzeb organizmów miejskich.

Pełna treść artykułu w marcowym wydaniu GEODETY

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

XXVII Kongres Międzynarodowej Federacji Geodetów (FIG Congress 2022)
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS