Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Marzec 2004, Nr 3 (106) |


• Mierzymy wysoko – problem realizacji niekonwencjonalnej poziomej osnowy geodezyjnej • Rozmowa z prof. Milanem Konecnym, prezydentem Międzynarodowej Asocjacji Kartograficznej • Geoida z GPS – opracowanie globalnego modelu geoidy z kilkucentymetrową dokładnością • Jubileusz 50-lecia OPGK Koszalin • Zgodnie ...

powrót

Marek Pudło

Większa kasa

Plany głównego geodety kraju na rok 2004
To będzie rok kontynuowania ważnych zadań rozpoczętych w 2002 i 2003 r. Budżet na geodezję i kartografię jest o 13-14% większy w porównaniu z ubiegłym rokiem. Fundusz Gospodarki Zasobem Geodezyjnym i Kartograficznym będzie miał o kilka milionów złotych większe wpływy, niż planowaliśmy – powiedział główny geodeta kraju Jerzy Albin na spotkaniu z prasą, które odbyło się 6 lutego w Głównym Urzędzie Geodezji i Kartografii. – W rezerwie celowej budżetu państwa przeznaczonej na realizację zadań przedakcesyjnych i zobowiązań międzynarodowych wydzielono kwotę 36 milionów złotych i przypisano do GUGiK. To są właśnie pieniądze, które powinny trafić do polskiego wykonawstwa i tego dużego, i tego mniejszego.

Pracowity rok
Planowane przez GUGiK działania na bieżący rok można podzielić na cztery podstawowe grupy:
- kontynuowanie programu tworzenia Zintegrowanego Systemu Katastralnego, wspólnie finansowanego ze środków PHARE i budżetu państwa, także w tej części, która odnosi się do wykorzystania tych danych w IACS-ie,
- proces informatyzacji baz danych topograficznych, które wchodzą w skład Krajowego Systemu Informacji Geograficznej; kontynuowanie działań wszędzie tam, gdzie zostały rozpoczęte bądź rozpoczynanie nowych,
- prace legislacyjne, a w szczególności nad nowelizacją ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne, a także opracowywanie rozporządzeń wykonawczych, instrukcji i standardów technicznych,
- budowa Aktywnej Sieci Geodezyjnej i systemu nawigacji lądowej w skali większej, niż to było dotychczas, czyli wyjście poza eksperyment śląski i trójmiejski na obszar województw małopolskiego, warmińsko-mazurskiego oraz aglomeracji warszawskiej.

Więcej pieniędzy
Tegoroczny budżet będzie najprawdopodobniej odbiegał od projektu, który był zgłaszany przez urząd, ale i tak jest to około 13-14% więcej niż rok temu (szczegóły w notce na s. 5). Należy jednak pamiętać, że te 13% to fundusze celowe, które GUGiK otrzymał w poprzednim roku. Środki te mają być spożytkowane do połowy 2004 r. Fundusz Gospodarki Zasobem Geodezyjnym i Kartograficznym będzie miał o kilka milionów złotych większe wpływy, niż planowano (powiaty i województwa). W rezerwie celowej budżetu państwa przeznaczonej na realizację zadań przedakcesyjnych i innych zobowiązań międzynarodowych została wydzielona i przypisana do GUGiK kwota 36 milionów złotych. Nie można też zapominać, że realizowanych jest kilka projektów finansowanych z innej części budżetu, m.in. te dotyczące IACS-u, gdzie płatnikiem jest Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Ze środkami GUGiKu będzie też łączona część pieniędzy pozostająca do dyspozycji samorządów gminnych, powiatowych lub wojewódzkich. Jeśli chodzi o powiaty, to środki finansowe będą przede wszystkim przeznaczane na modernizację katastru. W przypadku 12 województw będą to zadania związane z TBD. Główny geodeta kraju liczy na to, że pozostałe 4 regiony dołączą do tego programu.

Pełna treść artykułu w marcowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Pożar w Wólce Kosowskiej okiem satelity
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS