Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Kwiecień 2004, Nr 4 (107) |


• Giganty na uwięzi – systemy sterowania maszynami budowlanymi • Dwóch na jedną – z głównym geodetą kraju Jerzym Albinem i wiceprezesem GUGiK Ryszardem Preussem rozmawia Katarzyna Pakuła-Kwiecińska • SPOT-5 dla IACS • Piaseczno story – w piaseczyńskim starostwie potrzebne są generalne porządki

powrót

redakcja

Nowi geodeci w Unii Europejskiej (cz. I)

Na podstawie opracowania wykonanego na zlecenie Departamentu Geodezji i Kartografii Ministerstwa Infrastruktury przez Instytut Geodezji i Kartografii w ubiegłym roku prezentowaliśmy rozwiązania dotyczące wzajemnego uznawania dyplomów i kwalifikacji do wykonywania zawodu geodety i kartografa w krajach Piętnastki (GEODETA 5-12/2003). O zasadach obowiązujących w tym zakresie w krajach kandydujących do Unii Europejskiej dowiadujemy się z kolejnego opracowania IGiK*. Publikację jego fragmentów rozpoczynamy od Czech i Słowacji.

Kraje kandydujące do UE zaliczają zawód geodety i kartografa do zawodów regulowanych i jego wykonywanie podlega krajowym unormowaniom prawnym (aktom typu Prawo geodezyjne i kartograficzne). Wyjątkiem jest Litwa, która nie dopracowała się szczegółowych przepisów dotyczących wykonywania prac geodezyjnych i kartograficznych.
Do swoich aktów prawnych kraje te wprowadziły rozwiązania proponowane przez Unię Europejską. Uczyniono to w dwojaki sposób: albo przez odpowiednie zapisy w ustawach szczegółowych (sektorowych), albo przez wymienienie zawodu geodety i kartografa w ogólnych przepisach o działalności gospodarczej, dostosowujących prawo krajowe do dyrektyw UE w zakresie uznawania dyplomów i kwalifikacji.

Jako normę można przyjąć, że w krajach kandydujących do UE osoba wykonująca prace i czynności geodezyjne i kartograficzne musi posiadać odpowiednie kwalifikacje zawodowe, a wyniki tych prac prowadzonych dla określonych ustawowo celów muszą być uwierzytelnione przez osobę posiadającą uprawnienia zawodowe nadawane przez odpowiedni organ administracji państwowej (lub – jak na Słowacji i w Słowenii – przez samorząd zawodowy).
Warunkiem uzyskania uprawnień jest posiadanie dyplomu ukończenia szkoły kształcącej w kierunku geodezja i kartografia, odpowiedniej praktyki zawodowej oraz pozytywne zdanie egzaminu „na uprawnienia”. Jest to więc model obowiązujący również w Polsce. Przedsiębiorstwo wykonujące prace geodezyjne i kartograficzne musi zatrudniać co najmniej jedną osobę z właściwymi uprawnieniami (lub współpracować z taką osobą).

Większość krajów kandydujących do UE znajduje się w okresie strukturalnej przebudowy gospodarczej, wprowadzając model gospodarki wolnorynkowej. Niektóre z nich, kierując się swoimi potrzebami, już dawno uwzględniły problematykę otwarcia granic dla zagranicznych podmiotów gospodarczych wykonujących prace geodezyjne i kartograficzne. Litwa uczyniła tak w roku 1990 w ustawie Prawo o przedsiębiorstwach, umożliwiając uzyskanie licencji na wykonywanie tych prac osobom fizycznym i prawnym z innych krajów. Słowenia w 1999 r. wprowadziła rejestrację przedsiębiorstw zagranicznych i ich filii na takich samych warunkach (m.in. zaangażowania geodety uprawnionego) jak przedsiębiorstwa krajowe. W Słowacji dostępne akty prawne regulujące wykonywanie zawodu geodety i kartografa nie uwzględniają uznawania kwalifikacji zawodowych obywateli państw członkowskich UE. Zapis w ustawie o geodezji Republiki Czeskiej z 1994 roku umożliwia wydanie osobie fizycznej będącej obywatelem państwa członkowskiego UE uprawnień urzędowych, o ile spełni ona określone warunki.

Pełna treść artykułu w kwietniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Wapno - krajobraz po katastrofie
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS