Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Kwiecień 2004, Nr 4 (107) |


• Giganty na uwięzi – systemy sterowania maszynami budowlanymi • Dwóch na jedną – z głównym geodetą kraju Jerzym Albinem i wiceprezesem GUGiK Ryszardem Preussem rozmawia Katarzyna Pakuła-Kwiecińska • SPOT-5 dla IACS • Piaseczno story – w piaseczyńskim starostwie potrzebne są generalne porządki

powrót

Jerzy Przywara

Droga na manowce

W krajach cywilizowanych geoinformacja jest towarem, takim samym jak samochód, czy telewizor, bez względu na to, czy się to komuś podoba czy też nie. Gdy patrzymy na krajowy rynek, nasuwają się jednak wątpliwości, czy wiedzą o tym ci, którzy wiedzieć powinni, i czy nie jest tak, że gdy jedni mówią o towarze, inni mają na myśli zakazany owoc. Abstrahując tu od całej sfery pitowo-zusowskiej, z definicji nastawionej na walkę administracji z obywatelem, można pokusić się o stwierdzenie, że w tej dziedzinie sytuacja wygląda u nas równie pitowo, co zusowsko.

Ważną rolę geoinformacji i jej rynkowy charakter już dawno dostrzeżono na Zachodzie. Dobrze widoczne jest to w USA, gdzie nowoczesne technologie znajdują o wiele większe odbicie w tworzonym prawie, niż to ma miejsce w Europie. Kierunek, w jakim podąża światowa czołówka, wskazała dyrektywa prezydenta USA (z 11 kwietnia 1994 r.), dotycząca powstania Narodowej Infrastruktury Danych Przestrzennych (NSDI – National Spatial Data Infrastructure). Jednym z założeń tego aktu jest dostępność danych i informacji przestrzennych dla wszystkich obywateli, ochrona prawa własności danych licencjonowanych, wprowadzenie standardów technicznych. Inicjatywa ta w połączeniu z nieskrępowaną działalnością rynkową i postawieniem przez państwo na postęp w dziedzinie nowych technologii wpłynęła na szybki rozwój firm zajmujących się zbieraniem, przetwarzaniem i analizowaniem danych oraz produkcją odpowiedniego sprzętu i wyposażenia.
W Unii Europejskiej idea budowy odpowiednika NSDI nabrała realnych wymiarów dopiero dwa lata temu, z chwil ą uruchomienia przez Komisję Europejską projektu o nazwie INSPIRE (Infrastructure for SPatial InfoRmation in Europe). Wpisuje się on w scenariusz szeroko zakrojonych działań UE zmierzających do zmiany dotychczasowego wizerunku Europy i dotrzymania kroku Ameryce. Już od 1984 r. realizowany jest cykl tzw. programów ramowych,
zogniskowany na rozwój nauki i komercyjne zastosowanie jej zdobyczy. W dużej mierze projekty unijne współfinansowane są przez kapitał prywatny, a wszystko to zmierza do realizacji jednego z kluczowych punktów deklaracji lizbońskiej z marca 2000 r., który mówi, że do 2010 r. Unia Europejska ma dysponować gospodarką opartą na wiedzy – najbardziej konkurencyjną i dynamiczną na świecie.
Jest kwiecień 2004 r. Za miesiąc będziemy członkami towarzystwa, które deklarację ową spisało i konsekwentnie – choć z wielkim trudem – realizuje.

U nasz...

O ważkości geoinformacji nie trzeba chyba już dzisiaj nikogo przekonywać. Szacuje się, że około 80% decyzji podejmowanych przez każdą administrację związanych jest właśnie z dysponowaniem danymi przestrzennymi. Zdefiniowany niedawno przez GUGiK Krajowy System Informacji Geograficznej (KSIG) to próba uporządkowania polskiego bałaganu w tej materii. Według zapewnień płynących z Urzędu, w ramach KSIG mają funkcjonować różne geodezyjne twory, w większości budowane od wielu lat. U góry systemu ma być Baza Danych Ogólnogeograficznych (BDO, skala 1:250 tys.) – inicjatywa paneuropejska organizacji Eurogeographics, niżej mapa wektorowa (VMap Level 2, skala 1:50 tys.) – dzieło służb wojskowych i cywilnych, dalej Baza Danych Topograficznych (w uproszczeniu – mapa topograficzna w skali 1:10 tys.). Na najniższym piętrze systemu (chociaż chyba już nie geograficznego) jest mapa zasadnicza oraz ewidencja gruntów i budynków – podstawa systemów informacji o terenie (to skala miasta lub powiatu) i katastru. Wszystko docelowo w jednorodnym układzie odniesień przestrzennych. Tak wygląda teoria. A w niej wykresy, tabele i schematy, na których wszystko do siebie pasuje, bazy bezproblemowo się „ładują”, całość jest „funkcjonalna”, „zestandaryzowana” i „user friendly”. Pozostaje to tylko „wdrożyć”, nie zapominając o wcześniejszym „zintegrowaniu”.

Pełna treść artykułu w kwietniowym wydaniu GEODETY

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

World Trade Center w obiektywie Stanisława Nazalewicza
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama