Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Kwiecień 2004, Nr 4 (107) |


• Giganty na uwięzi – systemy sterowania maszynami budowlanymi • Dwóch na jedną – z głównym geodetą kraju Jerzym Albinem i wiceprezesem GUGiK Ryszardem Preussem rozmawia Katarzyna Pakuła-Kwiecińska • SPOT-5 dla IACS • Piaseczno story – w piaseczyńskim starostwie potrzebne są generalne porządki

powrót

Jerzy Gaździcki

GSBN: potrzeba współdziałania

Informacja geoprzestrzenna dla bezpieczeństwa narodowego
Jak budować system geoinformacyjny odpowiadający potrzebom w zakresie bezpieczeństwa narodowego w Polsce? Czy można skorzystać z rozwiązań, które znalazły praktyczne zastosowanie w Stanach Zjednoczonych? Jak określić priorytety?

Przyjęta przez władze państwowe w roku ubiegłym strategia bezpieczeństwa narodowego (Rada Ministrów, 2003) przedstawia współczesne zagrożenia dla suwerenności, nienaruszalności granic, integralności terytorialnej i porządku demokratycznego Rzeczypospolitej Polskiej, a także zagrożenia dla praw człowieka oraz bezpieczeństwa i dobrobytu obywateli. Narastają nowe wyzwania wynikające z terroryzmu międzynarodowego, ekonomicznych form agresji oraz ataków na infrastrukturę teleinformatyczną. Na tym tle formułowane są kompleksowo traktowane zadania służb państwowych w zakresie zarówno bezpieczeństwa zewnętrznego, jak też wewnętrznego. Wykonywanie tych zadań wiąże się obecnie z koniecznością stosowania nowoczesnych technologii informacyjnych, w tym geoinformacyjnych.
Prace badawcze dotyczące znaczenia i roli geoinformacji (informacji geoprzestrzennej), technologii geoinformacyjnych i systemów geoinformacyjnych w sferze bezpieczeństwa narodowego zostały już podjęte i są prowadzone przez Zakład Geografii Wydziału Strategiczno-Obronnego Akademii Obrony Narodowej (Lach, Łaszczuk, 2003).

Definicja

Geoinformacyjny System Bezpieczeństwa Narodowego (GSBN), którego ogólne założenia są przedmiotem tego artykułu, powinien być traktowany jako zespół środków prawnych, organizacyjnych, technicznych i ekonomicznych, które służą do geoinformacyjnego wspierania działań mających na celu zapewnienie szeroko rozumianego bezpieczeństwa narodowego. Przez geoinformacyjne wspieranie rozumie się tu dostarczanie we właściwym czasie dostosowanej do potrzeb wiarygodnej i aktualnej informacji geoprzestrzennej o obiektach i zjawiskach, których identyfikacja i położenie mają znaczenie w procesach:
- wykrywania, monitorowania, badania i prognozowania zagrożeń;
- zapobiegania zagrożeniom;
- planowania i prowadzenia operacji obronnych;
- ograniczania i łagodzenia możliwych szkód i strat;
- szkolenia personelu na różnych poziomach i w różnych specjalnościach, z uwzględnieniem symulacji.
Informacja geoprzestrzenna powinna być dostarczana zarówno w postaci danych i produktów geoprzestrzennych za pośrednictwem teleinformatycznych usług realizowanych przez system, jak i w postaci tradycyjnej.

Pełna treść artykułu w kwietniowym wydaniu GEODETY

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Geospatial Revolution, odc. 4
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama