Jerzy Gaździcki
GSBN: potrzeba współdziałania
Informacja geoprzestrzenna dla bezpieczeństwa narodowego Jak budować system geoinformacyjny odpowiadający potrzebom w zakresie bezpieczeństwa narodowego w Polsce? Czy można skorzystać z rozwiązań, które znalazły praktyczne zastosowanie w Stanach Zjednoczonych? Jak określić priorytety?
|
Przyjęta przez władze państwowe w roku ubiegłym strategia bezpieczeństwa narodowego (Rada Ministrów, 2003) przedstawia współczesne zagrożenia dla suwerenności, nienaruszalności granic, integralności terytorialnej i porządku demokratycznego Rzeczypospolitej Polskiej, a także zagrożenia dla praw człowieka oraz bezpieczeństwa i dobrobytu obywateli. Narastają nowe wyzwania wynikające z terroryzmu międzynarodowego, ekonomicznych form agresji oraz ataków na infrastrukturę teleinformatyczną. Na tym tle formułowane są kompleksowo traktowane zadania służb państwowych w zakresie zarówno bezpieczeństwa zewnętrznego, jak też wewnętrznego. Wykonywanie tych zadań wiąże się obecnie z koniecznością stosowania nowoczesnych technologii informacyjnych, w tym geoinformacyjnych. Prace badawcze dotyczące znaczenia i roli geoinformacji (informacji geoprzestrzennej), technologii geoinformacyjnych i systemów geoinformacyjnych w sferze bezpieczeństwa narodowego zostały już podjęte i są prowadzone przez Zakład Geografii Wydziału Strategiczno-Obronnego Akademii Obrony Narodowej (Lach, Łaszczuk, 2003).
Definicja
Geoinformacyjny System Bezpieczeństwa Narodowego (GSBN), którego ogólne założenia są przedmiotem tego artykułu, powinien być traktowany jako zespół środków prawnych, organizacyjnych, technicznych i ekonomicznych, które służą do geoinformacyjnego wspierania działań mających na celu zapewnienie szeroko rozumianego bezpieczeństwa narodowego. Przez geoinformacyjne wspieranie rozumie się tu dostarczanie we właściwym czasie dostosowanej do potrzeb wiarygodnej i aktualnej informacji geoprzestrzennej o obiektach i zjawiskach, których identyfikacja i położenie mają znaczenie w procesach: - wykrywania, monitorowania, badania i prognozowania zagrożeń; - zapobiegania zagrożeniom; - planowania i prowadzenia operacji obronnych; - ograniczania i łagodzenia możliwych szkód i strat; - szkolenia personelu na różnych poziomach i w różnych specjalnościach, z uwzględnieniem symulacji. Informacja geoprzestrzenna powinna być dostarczana zarówno w postaci danych i produktów geoprzestrzennych za pośrednictwem teleinformatycznych usług realizowanych przez system, jak i w postaci tradycyjnej.
Pełna treść artykułu w kwietniowym wydaniu GEODETY
powrót
|