wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Czerwiec 2004, Nr 6 (109) |


• LPIS sercem IACS-u, czyli prace nad Systemem Identyfikacji Działek Rolnych • Raport 2003 – wyniki finansowe 18 przedsiębiorstw geodezyjno-kartograficznych zrzeszonych w KZPFGK • Mapy spod ziemi w 85-lecie Państwowego Instytutu Geologicznego • Mamy w rękach żyłę złota – rzeczywiste i potencjalne problemy oraz ...

powrót

Jerzy Zieliński

Mamy w rękach żyłę złota

Rzeczywiste i potencjalne problemy oraz przeszkody w rozwoju urzędowych systemów geoinformacyjnych
W GEODECIE 12/2003 opublikowana została debata nt. barier w rozwoju GIS i dostępie obywatela do geoinformacji. Wśród barier sformułowanych przez redakcję czasopisma (ramka poniżej) znalazła się m.in. uwaga, że administracja „zajmować się winna kierowaniem i zarządzaniem, a nie robieniem biznesu”. A dlaczegóż to geoinformacja w Polsce miałaby być tylko domeną firm komercyjnych?

Wśród szczegółowych zadań z zakresu prowadzenia w Polsce państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego (pzgik) prawo wymienia m.in. prowadzenie krajowego systemu informacji o terenie polegające na zakładaniu, prowadzeniu i przetwarzaniu danych systemu oraz ewidencjonowaniu lokalnych systemów informacji o terenie, z uwzględnieniem konieczności systematycznego gromadzenia, aktualizowania i udostępniania danych systemu. Skoro redakcja GEODETY dopuszcza robienie interesu w dziedzinie geoinformacji tylko poza administracją, to czy Polska ma być pierwszym krajem na świecie, gdzie np. kataster będzie przedmiotem biznesu w pojęciu gospodarki wolnorynkowej? Dlaczego redakcja nie bierze pod uwagę możliwości robienia biznesu dla dobra publicznego, co nie wyklucza przecież budowania systemów komercyjnych? Co więcej, interes zrobiony przez administrację na urzędowych systemach geoinformacyjnych odciąży przecież obywatela, który zapłaci w sumie mniejsze podatki. A co będzie, jeśli firmy komercyjne wywindują ceny w górę? Czy geoinformacja stanie się przez to tańsza dla państwa, czyli dla nas wszystkich? Czy to nie będzie bariera dla rozwoju systemów geoinformacyjnych? Dlaczego niektórzy rodzimi biznesmeni chcą pozbawić nasze biedne państwo możliwości prowadzenia jakiegokolwiek biznesu w interesie wszystkich jego obywateli? Nie słyszałem, aby w sąsiednich krajach, takich jak Niemcy czy Czechy – gdzie bazy referencyjne prowadzi administracja (i to jak prowadzi!) – dyskutowano na temat totalnej komercjalizacji geoinformacji. Warto byłoby, aby krytykujący administrację w Polsce zapoznali się z osiągnięciami tych krajów – dziś można to zrobić, śledząc tylko odpowiednie strony internetowe.

Pełna treść artykułu w czerwcowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Geospatial Revolution, odc. 4
czy wiesz, że...
© 2005-2023 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Anna Wardziak
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS