wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Czerwiec 2004, Nr 6 (109) |


• LPIS sercem IACS-u, czyli prace nad Systemem Identyfikacji Działek Rolnych • Raport 2003 – wyniki finansowe 18 przedsiębiorstw geodezyjno-kartograficznych zrzeszonych w KZPFGK • Mapy spod ziemi w 85-lecie Państwowego Instytutu Geologicznego • Mamy w rękach żyłę złota – rzeczywiste i potencjalne problemy oraz ...

powrót

Adam Linsenbarth

Wyjście na prostą

Główne założenia nowelizacji programu INSPIRE
Rozpoczęty w końcu roku 2001 program INSPIRE dotyczący utworzenia Europejskiej Infrastruktury Danych Przestrzennych przechodził różne koleje losu. O poszczególnych etapach prac nad nim informowaliśmy już na tych łamach (GEODETA 6/2002 oraz 4, 5, 6, 8/2003). Po okresie niepewności w grudniu 2003 roku podjęto kolejne istotne decyzje dotyczące jego przyszłości.

Na 8. posiedzeniu Grupy Ekspertów INSPIRE, które odbyło się 15 grudnia 2003 r. w Brukseli, przedstawiono wstępne propozycje dotyczące zmiany zakresu programu, wynikające m.in. z wyników publicznej konsultacji internetowej przeprowadzonej w pierwszej połowie 2003 r. W celu przygotowania znowelizowanej propozycji powołano dwie grupy działania:
- Zakres Programu INSPIRE (Task Force Scoping) – pod przewodnictwem Chrisa Steenmansa z Europejskiej Agencji Środowiska,
- Rozszerzona Analiza Skutków Wdrożenia Programu INSPIRE (Extended Impact Assessment) – pod przewodnictwem Hansa Dufourmonta z Europejskiej Agencji Statystycznej.

Podstawowe założenia
Generalne założenia pozostały bez zmian, natomiast pewnym modyfikacjom uległ zakres tematyczny programu. Jego celem jest stworzenie europejskiej infrastruktury danych przestrzennych odpowiadającej wielu potrzebom, z których na pierwszy plan wysuwa się ochrona środowiska. Taka infrastruktura umożliwi planowanie, wdrażanie i ocenianie różnych programów, zadań oraz polityki Unii Europejskiej związanych ze strategią 6. Programu Działań na Rzecz Ochrony Środowiska (6th Environmental Action Programme) oraz dyrektywami dotyczącymi problematyki wody, ochrony gatunków, oceny stanu środowiska itp. Te podstawowe dane referencyjne dotyczące informacji przestrzennej są niezbędne dla wsparcia polityki branżowej i strukturalnej oraz procesu integracyjnego różnych strategii i programów.
INSPIRE ma być zogniskowany na podstawowej infrastrukturze danych przestrzennych, które mają zastosowanie w innych zagadnieniach tematycznych i na różnych poziomach. Mówiąc krótko, skupia się na danych referencyjnych, a nie na danych tematycznych. Ma on poprawić:
- dostęp do jednolitych danych przestrzennych we Wspólnocie i do powszechnego stosowania danych tematycznych w formie elektronicznej,
- koherencję przestrzenną tematycznych danych o środowisku poprzez ustanowienie zasad, standardów i wytycznych dotyczących obiektów przestrzennych,
- współdziałanie pomiędzy krajowymi infrastrukturami danych przestrzennych w ramach Europejskiej Infrastruktury Danych Przestrzennych.

Trzy grupy danych
INSPIRE nie odnosi się do danych przestrzennych na najniższym (lokalnym) poziomie zarządzania, jeśli nie są one potrzebne na poziomie wyższym. W wyniku przeprowadzonej analizy potrzeb użytkowników i konieczności realizacji zadań wynikających z obowiązujących zarządzeń, dyrektyw i programów wykonano zestawienie ilustrujące częstotliwość występowania podstawowych danych referencyjnych i tematycznych w odniesieniu do poszczególnych programów (tabela obok). Wynika z niego wyraźnie, że wiele danych tematycznych jest stosowanych sporadycznie, w związku z czym nie muszą być objęte programem INSPIRE.
Zestawienie to w znacznej mierze pokrywa się z wynikami publicznej konsultacji internetowej, której analizy pozwoliły podzielić dotychczasowy zakres tematyczny na trzy grupy:
- dane podstawowe (aneks I),
- powszechnie używane dane tematyczne (aneks II),
- dane nie objęte zakresem INSPIRE (odrzucone).

Pełna treść artykułu w czerwcowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

KNG Dahlta w Tatrach
czy wiesz, że...
© 2005-2023 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Anna Wardziak
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS