wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Czerwiec 2004, Nr 6 (109) |


• LPIS sercem IACS-u, czyli prace nad Systemem Identyfikacji Działek Rolnych • Raport 2003 – wyniki finansowe 18 przedsiębiorstw geodezyjno-kartograficznych zrzeszonych w KZPFGK • Mapy spod ziemi w 85-lecie Państwowego Instytutu Geologicznego • Mamy w rękach żyłę złota – rzeczywiste i potencjalne problemy oraz ...

powrót

Adam Linsenbarth

Nasza Unia

Instytucje Unii Europejskiej cd.
Traktat z Maastricht (podpisany 7 lutego 1992 r. i wprowadzony w życie 1 listopada 1993 r.) ustanowił nowe ramy instytucjonalne Unii Europejskiej, a mianowicie: Radę Europejską, Radę Unii Europejskiej, Komisję Europejską, Parlament Europejski oraz Trybunał Sprawiedliwości i Trybunał Obrachunkowy. Niektóre z tych instytucji przedstawiliśmy w GEODECIE 5/2004, pozostałe pokazujemy poniżej.

Komisja Europejska
Komisja Europejska (KE) jest organem wykonawczym Unii Europejskiej, składającym się z 25 komisarzy (po jednym z 25 państw członkowskich). Kadencja, podobnie jak w Parlamencie Europejskim, trwa 5 lat. Komisja proponuje akty ustawodawcze, wydaje samodzielne akty prawne, zarządza budżetem i funduszami strukturalnymi oraz czuwa nad przestrzeganiem prawa.
Komisja Europejska powstała w wyniku Traktatu Fuzyjnego z 1965 roku, stając się w ten sposób organem trzech wspólnot. Jej poprzedniczką była tzw. Wysoka Władza działająca w ramach Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali. Komisarzy desygnują państwa członkowskie, a ich mianowanie następuje w wyniku porozumienia poszczególnych rządów oraz Parlamentu Europejskiego. Komisarze mają status funkcjonariusza międzynarodowego o pełnej niezawisłości i nie są związani instrukcjami swoich państw. Ze strony Polski komisarzem została Danuta Hübner. Pracami Komisji kieruje przewodniczący (obecnie Romano Prodi z Włoch) oraz dwóch wiceprzewodniczących (Neil Kinnock z Wielkiej Brytanii i Loyola de Palacio del Valle-Lersundi z Hiszpanii). Traktat Amsterdamski bardzo wzmocnił rolę przewodniczącego zarówno w samej Komisji, jak i na zewnątrz. Jest on z urzędu członkiem Rady Europejskiej i bierze udział w wyborze nowych członków Komisji. Z reguły KE zbiera się raz w tygodniu, a jej obrady są utajnione. Uchwały podejmowane są bezwzględną większością głosów. Siedzibą Komisji jest Bruksela.
Bardzo ważną rolę Komisja Europejska odgrywa w procesie ustawodawczym Unii. Do jej zadań należy inicjowanie i przygotowywanie większości uchwał Rady Unii Europejskiej. Zarówno Rada, jak i Parlament, mogą zwrócić się do Komisji o przygotowanie konkretnych propozycji ustawodawczych. Ma ona też prawo wydawania zaleceń i opinii, które nie mają jednak mocy wiążącej. Komisja spełnia także funkcję organu zarządzającego oraz organu kontrolnego. Administruje środkami Unii i wykonuje budżet. Jest strażnikiem traktatów i monitoruje stosowanie i wdrożenie aktów legislacyjnych. Występuje w roli mediatora pomiędzy członkami Unii. Do zadań Komisji należy także reprezentowanie Unii w organizacjach międzynarodowych oraz prowadzenie misji dyplomatycznych zarówno w krajach europejskich, jak i poza nimi. Do innych rutynowych zadań Komisji należą: wspólna polityka rolna, unia celna oraz zarządzanie funduszami strukturalnymi. Nie można pominąć jej niezmiernie ważnej roli związanej z procesem rozszerzania Unii i prowadzenia negocjacji z krajami kandydującymi. W kadencji 2000-2005 za sprawy z tym związane odpowiedzialny jest komisarz Günter Verheugen z Niemiec. Podstawowe komórki organizacyjne Komisji stanowią tzw. dyrekcje generalne.

Pełna treść artykułu w czerwcowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Kolorowe wideo z orbity
czy wiesz, że...
© 2005-2023 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Anna Wardziak
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS