wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Czerwiec 2004, Nr 6 (109) |


• LPIS sercem IACS-u, czyli prace nad Systemem Identyfikacji Działek Rolnych • Raport 2003 – wyniki finansowe 18 przedsiębiorstw geodezyjno-kartograficznych zrzeszonych w KZPFGK • Mapy spod ziemi w 85-lecie Państwowego Instytutu Geologicznego • Mamy w rękach żyłę złota – rzeczywiste i potencjalne problemy oraz ...

powrót

Anna Wardziak

Myślą i młotem

85-lecie Państwowego Instytutu Geologicznego, Warszawa, 7 maja
Mente et Malleo to stara łacińska maksyma w dosłownym tłumaczeniu oznaczająca „myślą i młotem”. Jako dewiza geologów definiuje podejście do zgłębianej przez nich historii naszej planety, mierzonej w miliardach lat. Tę tradycję łączenia nauki z praktyką kultywuje obchodzący właśnie swój jubileusz 85-lecia Państwowy Instytut Geologiczny, który obok funkcji naukowo-badawczych wypełnia dziś zadania państwowej służby geologicznej i od niedawna służby hydrogeologicznej.

Podczas sesji jubileuszowej główny geolog kraju, sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska dr Krzysztof Szamałek, nawiązując do wiekowej maksymy, stwierdził „to jest to, co przyświeca naszej codziennej działalności, z jednej strony wskazuje na najwyższe poziomy intelektu niezbędne do zrozumienia procesów tak odległych w skali czasu, które przychodzi geologom interpretować, a z drugiej strony na ten bardzo konkretny młot, niezbędny w codziennych trudach, bowiem wszystkie rzeczy wielkie składaj ą się z rzeczy małych”.

Historia przedwojenna
Mówiąc o historii polskiej geologii, nie sposób nie wspomnieć Stanisława Staszica, uważanego za jej ojca. Jako prezes Towarzystwa Przyjaciół Nauk był on organizatorem prac naukowych i inicjatorem zakrojonych na szeroką skalę badań geologicznych i górniczych, a w Kielcach założył Szkołę Akademiczno-Górniczą. Jego rozprawy z dziedziny geologii opublikowane w 1815 r. w dziele „O ziemiorództwie Karpatów...” wraz z mapą geologiczną Polski i krajów ościennych (jedna z pierwszych tego rodzaju map na świecie), stanowiły pierwszą próbę syntetycznego ujęcia geologii Polski.
Rozbiory zahamowały rozwój geologii w kraju, a wielu geologów musiało pracować za granicą.
Do odzyskania niepodległości Polska nie posiadała placówki o charakterze służby geologicznej. Ale wkrótce po jej odzyskaniu w Sejmie został złożony wniosek w sprawie powołania Państwowego Instytutu Geologicznego, a już 7 maja 1919 r. jego uroczystego otwarcia dokonał w Warszawie ówczesny minister przemysłu i handlu, powołując na stanowisko dyrektora Józefa Morozewicza, jednego z inicjatorów utworzenia Instytutu. Nie mając własnej siedziby, PIG w pierwszych latach swego istnienia korzystał z gościnności Pałacu Staszica. Wkrótce uzyskano działkę w rejonie ulic Rakowieckiej, Batorego i Wiśniowej i ogłoszono konkurs na projekt siedziby. Jednak budowę rozpoczęto dopiero w 1925 r., poszczególne budynki instytutu oddawano do użytku sukcesywnie w latach 20. ub. wieku, a gmach główny ukończono dopiero w 1936 r. Pierwsze odkrycia surowców mineralnych zanotowano w 1924 r. – złoże hematytu i pirytu w Rudkach oraz w 1925 r. – złoże fosforytów w Rachowie. Pierwsza Mapa geologiczna Rzeczypospolitej Polskiej (1:750 000) opracowana przez Czesława Kuźniara ukazała się w 1926 r., a pierwszą Mapę bogactw kopalnych Rzeczypospolitej Polskiej (1:750 000), opracowaną przez Stefana Czarnockiego, wydano w 1931 r. W czasie wojny i okupacji budynki instytutu zniszczone zostały prawie doszczętnie, olbrzymie były też straty w zbiorach.

Pełna treść artykułu w czerwcowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

World Trade Center w obiektywie Stanisława Nazalewicza
czy wiesz, że...
© 2005-2023 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Anna Wardziak
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS