wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Czerwiec 2004, Nr 6 (109) |


• LPIS sercem IACS-u, czyli prace nad Systemem Identyfikacji Działek Rolnych • Raport 2003 – wyniki finansowe 18 przedsiębiorstw geodezyjno-kartograficznych zrzeszonych w KZPFGK • Mapy spod ziemi w 85-lecie Państwowego Instytutu Geologicznego • Mamy w rękach żyłę złota – rzeczywiste i potencjalne problemy oraz ...

powrót

Jolanta Orlińska, Jacek Jarząbek

LPIS sercem IACS-u

Prace nad Systemem Identyfikacji Działek Rolnych
Zintegrowany System Zarządzania i Kontroli (IACS) funkcjonuje w krajach Unii Europejskiej od wielu lat i jest narzędziem do realizacji założeń Wspólnej Polityki Rolnej (CAP). Jego podstawowym elementem – szczególnie dla przyjętych w Polsce rozwiązań i wobec powierzchniowego charakteru dopłat – jest System Identyfikacji Działek Rolnych (LPIS). Obejmuje on swoim zasięgiem niemal wszystkie podstawowe moduły IACS-u, a więc ewidencję producentów, ewidencję gospodarstw rolnych, ewidencję wniosków o przyznanie płatności oraz zintegrowany system kontroli, i opiera się na bazie danych działek referencyjnych. Prace nad budową baz danych LPIS są już u nas mocno zaawansowane, choć rozpoczęto je dopiero w czerwcu 2002 r.

IACS jest złożonym systemem administracyjno-informatycznym, który umożliwia sprawną dystrybucję i kontrolę pomocy dla rolników. Jego wdrożenie i stosowanie daje gwarancję, że transakcje finansowane z Sekcji Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnych (EFOGR) są przeprowadzane rzetelnie i zgodnie z przepisami, a dzięki zastosowaniu złożonych mechanizmów ewidencyjno-kontrolnych zapobiega powstawaniu nieprawidłowości i nadużyć. IACS tworzą następujące komponenty: skomputeryzowana baza danych wniosków o przyznanie płatności, system identyfikacji działek rolnych, system identyfikacji i rejestracji zwierząt oraz zintegrowany system kontroli.
Polska przystąpiła do budowy IACS-u po wejściu w życie ustawy o krajowym systemie ewidencji gospodarstw rolnych i zwierząt gospodarskich z 25 lipca 2001 r. W wyniku negocjacji z Unią Europejską i zgodnie z postanowieniami traktatu akcesyjnego IACS tworzony jest według zasad obowiązujących dla uproszczonego (obszarowego) systemu dopłat bezpośrednich z możliwością dokonania dopłat uzupełniających dla wybranych rodzajów roślin uprawnych. W obu przypadkach podstawą naliczenia ich wysokości jest powierzchnia gruntu zgłoszonego i uprawnionego do dopłat.
W Polsce ustawodawca wskazał państwowy zasób ewidencji gruntów i budynków jako źródło danych dla założenia i prowadzenia krajowego systemu ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych i wniosków o przyznanie płatności, stąd też przy budowie LPIS za działkę odniesienia przyjęto działkę ewidencyjną, a bazę referencyjną w systemie stanowi baza danych opisowych ewidencji gruntów i budynków.
Zasady budowy i funkcje LPIS-u określa ustawodawstwo unijne, a w szczególności dwa akty prawne. Obowiązek prowadzenia tego systemu wynika z rozporządzenia Rady Unii Europejskiej nr 3508/ 92 z 27 listopada 1992 r. ustanawiającego IACS. Z kolei nowelizacja wprowadzona rozporządzeniem Rady nr 1593/00 nakłada na kraje członkowskie od 1 stycznia 2005 r. obowiązek wykorzystania dla prowadzenia LPIS-u technik GIS, czyli cyfrowych materiałów kartograficznych, a w szczególności ortoobrazów cyfrowych (ortofotoma).

Podstawowe założenia budowy IACS
W Polsce agencja płatnicza (Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa), a co za tym idzie również IACS, ma budowę hierarchiczną, trójstopniową, natomiast system zarządzania oraz bazy danych systemu informatycznego są centralne. Agencja posiada 314 biur powiatowych, 16 oddziałów regionalnych sprawujących nadzór i kontrolę nad biurami powiatowymi oraz centralę, do której należy budowa systemu, jego optymalizacja, kontrola przestrzegania przepisów prawa i procedur oraz nadzór merytoryczny. Biura powiatowe przyjmują wnioski o przyznanie płatności, wprowadzają dane z wniosków do bazy danych systemu, przeprowadzają kontrole, prowadzą wyjaśnienia oraz autoryzują płatność. Wszystkie czynności wykonywane przez operatorów i kontrolerów są rejestrowane w systemie, prowadzona jest również historia zmian. IACS obsługuje cztery podstawowe obszary: ewidencję producentów, ewidencję wniosków o przyznanie płatności, ewidencję gospodarstw rolnych oraz dokumentację związaną z prowadzeniem wymienionych ewidencji.
? Ewidencja producentów zawiera dane podmiotowe, a więc imię i nazwisko albo nazwę producenta, dane adresowe miejsca zamieszkania lub siedziby, PESEL, REGON, NIP, dane pełnomocnika (jeżeli został ustanowiony), numer rachunku bankowego, a przede wszystkim numer identyfikacyjny systemowo nadawany beneficjentowi jednocześnie z wpisem do ewidencji producentów. Numer ten składa się z 9 cyfr i zapewnia jednoznaczną identyfikację każdego beneficjenta oraz jego gospodarstwa rolnego (ten sam numer stanowi bowiem podstawową daną w ewidencji gospodarstw rolnych). Dodatkowymi identyfikatorami są PESEL i REGON.

Pełna treść artykułu w czerwcowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Mapa Miejsc Pamięci Narodowej
czy wiesz, że...
© 2005-2023 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Anna Wardziak
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS