wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
| Sierpień 2004, Nr 8 (111) |


• 44,73 zł za hektar, czyli jeden dzień z życia „kontrolera na miejscu” • Okroić mapę zasadniczą proponuje konsultant Banku Światowego Wojciech Matela • Biznesplan budowy Zintegrowanego Systemu Katastralnego • Eksperymenty pomiarowe z wykorzystaniem transmisji danych przez internet i telefonię GSM • ...

powrót

Jerzy Przywara

Wielki plan, wielkie wydatki

Biznesplan budowy Zintegrowanego Systemu Katastralnego

W kwietniu na jednym ze swych ostatnich posiedzeń ustępujący rząd Leszka Millera przyjął dwa dokumenty: Plan Rzeczowo-Finansowy Budowy Zintegrowanego Systemu Katastralnego (Biznesplan) oraz Program Rozwoju Zintegrowanego Systemu Informacji o Nieruchomościach na lata 2004-05. Dokumenty te określają strategię rozwoju systemu katastralnego w Polsce oraz skalę niezbędnych wydatków.

Dwa terminy
Dwa terminy – Zintegrowany System Katastralny (ZSK) i Zintegrowany System Informacji o Nieruchomościach (ZSIN) oznaczają w gruncie rzeczy to samo. Pierwszy pojawił się w 1999 r. przy okazji prac rządu Jerzego Buzka i powołanego przez niego zespołu ds. budowy systemu katastralnego w Polsce. Druga nazwa wynikła nie tylko ze zmiany rządu i utworzenia nowego międzyresortowego zespołu, ale także zapisów w noweli Pgik, w której dotychczasową ewidencję gruntów i budynków przemianowano na kataster. Ponieważ ZSK obejmować ma nie tylko ewidencję gruntów i budynków, ale również księgi wieczyste oraz ewidencję podatkową, nazwę zmieniono. Niestety, na jeszcze bardziej napuszoną. Mamy więc kolejny, zintegrowany system. Taka moda. W 2001 r. ruszył pierwszy projekt katastralny współfinansowany przez UE – PHARE 2000. Jego zadaniem było m.in. opracowanie testowych wersji oprogramowania i dostawa sprzętu komputerowego dla Integrującej Platformy Elektronicznej i Powszechnej Taksacji Nieruchomości. W trakcie realizacji jest projekt PHARE 2001. Zaakceptowanie przez Radę Ministrów biznesplanu było niezbędne do uruchomienia kolejnego etapu projektu – PHARE 2003, w którym wykonywana będzie m.in. wektoryzacja map katastralnych.
Całkowity koszt budowy Zintegrowanego Systemu Informacji o Nieruchomościach (wraz z powszechną taksacją nieruchomości) szacowany jest na około 3 mld złotych w latach 2003-10. Koszt stworzenia systemu katastralnego określa się na 1,2 mld złotych, przeprowadzenie powszechnej taksacji nieruchomości – na ponad 1,4 mld zł, a stworzenie elektronicznego systemu ksiąg wieczystych – na ok. 220 mln zł. Rządowy biznesplan to kilkadziesiąt tabelarycznych zestawień, pokazujących opis stanu istniejącego, model docelowy systemu oraz koszty budowy i utrzymania ZSIN w Polsce. Budowa systemu podzielona została na trzy komponenty: I – prace związane z rozwojem katastru nieruchomości, II – informatyzacja ksiąg wieczystych, III – przystosowanie ewidencji podatkowej. Przedstawione w tabelach wybrane elementy z komponentu I pozwalają na ocenę wielkości tego programu oraz oszacowanie zadań, jakie stoją przed branżą w najbliższych latach.

Pełna treść artykułu w sierpniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Skaning ułatwi modernizację statku
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS