Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Wrzesień 2004, Nr 9 (112) |


• Na początek Baza Danych Geograficznych – pisze dr Marek Baranowski • Test RTK/DGPS w Centrum ASG-PL w Katowicach • Geodeci w Powstaniu Warszawskim • Jak przyspieszyć proces przygotowania inwestycji drogowych • INSPIRE już w Polsce: propozycja dyrektywy dotyczącej infrastruktury informacji przestrzennej • ...

powrót

Marek Pudło

Z GPS-em w geodezję

Zestawienie odbiorników GPS o dokładnościach milimetrowych
Precyzyjne odbiorniki GPS są u nas wciąż mało popularne w geodezyjnych pracach polowych. Choć urządzenia te oferują jedną z najbardziej zaawansowanych technologii pomiarowych na świecie, to polscy dystrybutorzy nadal sprzedają niewielką ich liczbę. Geodeci kupowaliby zapewne więcej, gdyby odbiorniki były tańsze, a praca nimi wykonywana przynosiła godne zyski. Obyśmy i na jedno, i drugie nie musieli zbyt długo czekać.

Opinie o małej funkcjonalności odbiorników GPS i zawodności w terenie powoli odchodzą w przeszłość. Większość przedstawionych na kolejnych stronach urządzeń wyposażono w najnowocześniejsze systemy pozwalające pracować na obszarach silnie zurbanizowanych, zadrzewionych, śledzić niskie satelity lub eliminować sygnały odbite. Niektóre są już przystosowane do nowej częstotliwości L2C satelitów GPS, a inne odbierają sygnały GLONASS.
Metoda statyczna zapewnia wysokie dok ładności rzędu 3-5 milimetrów. Wymaga jednak długiego pomiaru i postprocessingu obserwacji. Dlatego ważniejsza i bardziej przydatna jest technologia RTK pozwalająca praktycznie natychmiast uzyskać dokładność 10 milimetrów wystarczającą dla większości zastosowań geodezyjnych. Do odbioru i przesyłania poprawek do obserwacji coraz powszechniej stosuje się modemy GSM, co pozwala zwiększyć odległości od stacji bazowej.

Pełna treść artykułu we wrześniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Wpływ aplikacji lokalizacyjnych na korki
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS