wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Wrzesień 2004, Nr 9 (112) |


• Na początek Baza Danych Geograficznych – pisze dr Marek Baranowski • Test RTK/DGPS w Centrum ASG-PL w Katowicach • Geodeci w Powstaniu Warszawskim • Jak przyspieszyć proces przygotowania inwestycji drogowych • INSPIRE już w Polsce: propozycja dyrektywy dotyczącej infrastruktury informacji przestrzennej • ...

powrót

Adam Linsenbarth

INSPIRE już w Polsce

Propozycja dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej dotyczącej infrastruktury informacji przestrzennej w krajach Wspólnoty

23 lipca Komisja Europejska skierowała do Rady Unii Europejskiej propozycję dyrektywy w sprawie utworzenia infrastruktury informacji przestrzennej w Europie – INSPIRE (dokument 2004/0175). Tego samego dnia projekt ten zaprezentowano na pierwszym posiedzeniu Grupy Roboczej ds. Środowiska Rady Unii, podczas którego przedstawiciele krajów UE wyrazili wstępne stanowiska swoich rządów. 3 sierpnia Sekretariat Generalny UE przekazał propozycję dyrektywy naszemu Urzędowi Komitetu Integracji Europejskiej. Proces legislacyjny związany z uchwaleniem dyrektywy INSPIRE może trwać w Radzie Unii i Parlamencie Europejskim do 2 lat.

Przekazany poszczególnym państwom Unii Europejskiej dokument składa się z dwóch części: memorandum objaśniającego oraz samej dyrektywy poprzedzonej obszerną preambułą. Memorandum przywołuje 6. Program Działania na rzecz Środowiska (Sixth Environment Action Programme – 6th EAP), w którym podkreśla się, że działania dotyczące środowiska powinny być oparte na wiedzy oraz uczestnictwie poinformowanego społeczeństwa. Wynika stąd konieczność właściwego monitorowania, prowadzenia sprawozdawczości oraz zarządzania danymi i przekazywania ich na różnych poziomach administracji. Niezbędne jest zastosowanie narzędzi, które zredukują duplikowanie danych oraz stworzą warunki do ich harmonizacji, upowszechnienia i szerokiego wykorzystania.
Europa wciąż bowiem boryka się z problemem zbyt wąskiego stosowania informacji przestrzennej, głównie z powodu braków w danych i dokumentacji oraz niekompatybilności danych i usług (różne standardy i bariery w udostępnianiu).
Infrastruktura informacji przestrzennej odgrywa w tym podejściu ważną rolę, ponieważ pozwala na integrację danych z wielu źródeł. Proponowana dyrektywa daje podstawę prawną do jej tworzenia i działania. W UE istnieje wiele instrumentów promujących dostępność informacji sektora publicznego. Należą do nich: dyrektywa dotycząca publicznego dostępu do informacji na temat środowiska i druga – dotycząca ponownego użycia informacji sektora publicznego, a także projekty GMES oraz Galileo. Propozycja dyrektywy INSPIRE uzupełnia te instrumenty i będzie służyć ich wdrażaniu.

Pełna treść artykułu we wrześniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Wyprawa BARI 1976
czy wiesz, że...
© 2005-2023 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Anna Wardziak
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS