wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Wrzesień 2004, Nr 9 (112) |


• Na początek Baza Danych Geograficznych – pisze dr Marek Baranowski • Test RTK/DGPS w Centrum ASG-PL w Katowicach • Geodeci w Powstaniu Warszawskim • Jak przyspieszyć proces przygotowania inwestycji drogowych • INSPIRE już w Polsce: propozycja dyrektywy dotyczącej infrastruktury informacji przestrzennej • ...

powrót

Katarzyna Pakuła-Kwiecińska

Geodeci w Powstaniu Warszawskim

Minutą ciszy po tych, którzy zginęli w Powstaniu Warszawskim, rozpoczęło się spotkanie z ocalałymi geodetami-powstańcami zorganizowane 10 sierpnia w Instytucie Geodezji i Kartografii z inicjatywy prof. Adama Linsenbartha. Nasi
bohaterowie to (na zdjęciu od lewej): Janusz Adamowicz, Henryk Mistewicz, Jerzy Gaździcki, Barbara Rooe, Bronisław Ciesielski, Roman Staniewski i Zdzisław Madziński. W spotkaniu udział wzięli także m.in. szef Zarządu Geografii Wojskowej płk Eugeniusz Sobczyński, znany z zamiłowania do historii geodezji prof. Andrzej Makowski oraz Grzegorz Jasiński z Wojskowego Biura Badań Historycznych.

Od wybuchu Powstania Warszawskiego minęło 60 lat, ale w pamięci jego uczestników wspomnienia tych 63 dni walki są nadal bardzo żywe. O swoim bohaterstwie opowiadają z taką prostotą, jakby to była najzwyklejsza rzecz pod słońcem, a mówią przecież o piekle, z którego cudem ocaleli. Wymieniają się uwagami na temat wspólnych znajomych i miejsc, gdzie walczyli. Wyliczają nazwy zgrupowań, pułków, baonów, kompanii, plutonów, oddziałów. Wspólnie oglądają wzruszające zdjęcia przedstawiające ich jako ludzi bardzo młodych, często jeszcze dzieci. Wertują książki opisujące ich dokonania, a także opracowania kartograficzne. Kopię mapy wykonanej przez siebie dla Muzeum Powstania Warszawskiego pokazuje Barbara Rooe. Opracowała na niej odcinek walk nad dzisiejszą Wisłostradą z zaznaczeniem szpitali, punktów sanitarnych, barykad, redut obronnych oraz kierunków natarć Niemców. Z kolei pułkownik Eugeniusz Sobczyński prezentuje mapy topograficzne w skali 1:25 000 wydawane przez służbę kartograficzną Armii Krajowej „Schronisko”. Na podstawie informacji zebranych przez harcerzy podziemni drukarze zaznaczyli na nich kolorem budynki zajęte przez Niemców. Jest wysoce prawdopodobne, że mapy te były wykorzystywane w czasie walk.
Gospodarz prof. Adam Linsenbarth odczytuje zamieszczone na stronach obok listy geodetów-powstańców (opracowane w IGiK). Wiemy na pewno, że są one niekompletne. W związku z tym zwracamy się do Czytelników z apelem o pomoc w ich uzupełnieniu. Publikując je, oddajemy hołd bohaterom Powstania.

Pełna treść artykułu we wrześniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Geoida od GOCE
czy wiesz, że...
© 2005-2023 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Anna Wardziak
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS