Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Wrzesień 2004, Nr 9 (112) |


• Na początek Baza Danych Geograficznych – pisze dr Marek Baranowski • Test RTK/DGPS w Centrum ASG-PL w Katowicach • Geodeci w Powstaniu Warszawskim • Jak przyspieszyć proces przygotowania inwestycji drogowych • INSPIRE już w Polsce: propozycja dyrektywy dotyczącej infrastruktury informacji przestrzennej • ...

powrót

Jerzy Przywara

KwikBird

Satelitarna wańka-wstańka, czyli tzw. sprawa QuickBirda, powróciła na arenę późną wiosną br. Tym razem jednak Urząd Zamówień Publicznych nie wyraził zgody na kupno zdjęć wysokiej rozdzielczości z satelity QuickBird w trybie zaproponowanym przez głównego geodetę kraju. Gdyby chodziło tylko o sprawy formalne czy proceduralne związane z zamówieniem publicznym, można by na to machnąć ręką. Nie takie przetargi już widzieliśmy. Zastanawia jednak niebywała determinacja GUGiK w uszczęśliwianiu rządowym zamówieniem niewielkiej gdyńskiej firmy.

Przypomnijmy, że na początku października 2003 r. główny geodeta kraju wystąpił do szefa Urzędu Zamówień Publicznych o zgodę na kupno w trybie z wolnej ręki zdjęć o rozdzielczości 61 cm z satelity QuickBird oraz wykonanie na ich podstawie cyfrowej ortofotomapy Polski. Zamówienie opiewało na kwotę 18,5 mln dolarów. W tempie ekspresowym w połowie listopada UZP wydał zgodę, a wykonawcą zamówienia miała zostać firma Fin Skog Geomatics Int. z Gdyni – polski dystrybutor obrazów z satelity QuickBird.

Słuszne protesty
Wystąpienie GGK oprotestowało kilka firm i Geodezyjna Izba Gospodarcza. Inna branżowa organizacja – KZPFGK „Polska Geodezja Komercyjna” wycofała się z walki po dobiciu z GGK targu (w końcu grudnia 2003 r.) o „wyjęcie” ze zlecenia i skierowanie na wolny rynek części dotyczącej wykonania ortofotomapy (ok. 1/3 wartości zamówienia). W protestach podnoszono, że w jednym zamówieniu połączono dwie różne usługi (dostawę zdjęć i wykonanie ortofotomapy), że ortofotomapę można wykonać zarówno ze zdjęć satelitarnych, jak i lotniczych, że jest kilku dostawców wysokorozdzielczych obrazów satelitarnych, że dubluje się opracowania fotogrametryczne itp. Zdecydowane stanowisko firm i niedwuznaczne opinie ekspertów poskutkowały kontrolą z Ministerstwa Infrastruktury w GUGiK. W jej wyniku 31 stycznia br. szef tego resortu zobowiązał GGK do odstąpienia od prowadzenia ww. postępowania w trybie zamówienia z wolnej ręki. Z kolei UZP na protesty zareagował wystąpieniem do ministerstwa z prośbą o szczegółowe wyjaśnienia dotyczące tematu przetargu.
Co ciekawe, tuż przed owym „odstąpieniem” pracę stracił podsekretarz stanu w tym ministerstwie (Marek Bryx), który kontrolę zlecił. Jego następca Wiesław Szczepański (który też niedługo zabawił na tym stanowisku) – dla uzyskania zupełnej pewności w spornej kwestii – podparł się zamówionym specjalnie na tę okazję raportem na temat polskiego rynku opracowań satelitarnych i lotniczych. W połowie marca br. w kilkustronicowym piśmie przesłanym do szefa UZP Szczepański nie zostawił suchej nitki na październikowym pomyśle głównego geodety kraju. W podsumowaniu stwierdził, że wystąpienie było nieuzasadnione. Głównemu geodecie nie pozostało nic innego, jak wycofać swój wniosek, co uczynił 31 marca.

Pełna treść artykułu we wrześniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Wapno - krajobraz po katastrofie
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS