Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Wrzesień 2004, Nr 9 (112) |


• Na początek Baza Danych Geograficznych – pisze dr Marek Baranowski • Test RTK/DGPS w Centrum ASG-PL w Katowicach • Geodeci w Powstaniu Warszawskim • Jak przyspieszyć proces przygotowania inwestycji drogowych • INSPIRE już w Polsce: propozycja dyrektywy dotyczącej infrastruktury informacji przestrzennej • ...

powrót

Marek Baranowski

BDO na dobry początek

Element infrastruktury informacji przestrzennej

Głównym celem utworzenia i prowadzenia Bazy Danych Ogólnogeograficznych jest udostępnianie aktualnej i wiarygodnej informacji przestrzennej jednostkom administracji rządowej i samorządowej oraz innym zainteresowanym. Baza ta daje jednolitą podstawę rozwijania systemów informacji przestrzennej dla Polski w skali kraju i regionu. Dzięki jej powstaniu, a także stworzeniu warunków powszechności jej stosowania z jednej strony zapewniona zostanie porównywalność systemów tego typu budowanych w kraju, z drugiej zaś – możliwe będzie włączenie się Polski do realizacji przedsięwzięć w ramach europejskiej światowej infrastruktury danych przestrzennych.

Jednym z warunków rozwoju społeczeństwa informacyjnego jest zbudowanie ogólnodostępnej bazy informacyjnej opartej na rejestrach publicznych prowadzonych przez wyspecjalizowane agendy rządowe i samorządowe oraz na produktach informacyjnych oferowanych przez innych twórców danych. Wśród tych rejestrów ważną rolę odgrywają ogólnokrajowe bazy danych przestrzennych niezbędne do funkcjonowania systemów informacji geograficznej. O znaczeniu tych systemów świadczy dokument Ministerstwa Gospodarki zatytułowany ePolska – Plan działań na rzecz społeczeństwa informacyjnego w Polsce na lata 2001- -2006. Czytamy w nim: „Wdrożenie interaktywnego systemu kontaktów elektronicznych wymaga nowego, całościowego spojrzenia na zadania administracji państwowej, tworzenia zintegrowanych zasobów informacyjnych, a tym samym wprowadzenia poważnych zmian w wewnętrznych pracach administracji i stworzenia odpowiedniej infrastruktury technicznej. Istnieje potrzeba zintegrowania systemów administracji z systemami informacji geograficznej GIS, a także wypracowania polityki bezpieczeństwa dla zasobów i samych systemów” [3]. Podjęcie przez Głównego Geodetę Kraju w 2000 r. zadania utworzenia Bazy Danych gólnogeograficznych było spójne z wyżej cytowanymi oczekiwaniami. Opracowana przez Centrum UNEP/GRID-Warszawa baza w jej obecnym kształcie nie tylko spełnia postulat integrowania systemów administracji z systemami informacji geograficznej, ale stanowi również platformę tej integracji poprzez powiązanie z istniejącymi rejestrami publicznymi. Koszt tego przedsięwzięcia – zrealizowanego w niespełna 3 lata – wyniósł około 300 tys. zł


Pełna treść artykułu we wrześniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Geoida od GOCE
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS