Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Grudzień 2005, Nr 12 (127) |


• Rozmowa z szefem i założycielem ESRI Jackiem Dangermondem • Do czego nadaje się ASG-PL? • Co robić, gdy nie ma powiatowych zespołów uzgadniania dokumentacji projektowej • Tachimetry elektroniczne: podsumowanie roku 2005 • Tak niewielu zrobiło tak wiele: 75-lecie utworzenia Polskiego Towarzystwa Fotogrametrycznego

powrót

Katarzyna Pakuła-Kwiecińska

Ruchy Browna

Poczynania wielu instytucji bawiących się za publiczne pieniądze w GIS bardziej przypominają zdarzenia losowe niż działania zmierzające w jakimś jednym, przyjętym dla całej Polski kierunku.

Trudno się jednak tej przypadkowości dziwić, skoro ani wizja, ani wynikająca z niej strategia budowy infrastruktury geoinformacyjnej nie zostały jeszcze w naszym kraju określone. Zdaniem profesora Jerzego Gaździckiego, gospodarza III Ogólnopolskiego Sympozjum Geoinformacyjnego, są to dwie główne trudności występujące w polskiej geomatyce. Z właściwą sobie wnikliwością sformułował on bowiem listę potencjalnych przyczyn trudności oraz listę trudności aktualnie występujących w polskiej geomatyce (patrz ramki na następnej stronie). I nawet gdyby tych dwadzieścia punktów miało stanowić jedyny dorobek sympozjum, to i tak warto je było zorganizować. Profesor Gaździcki uważa, że sektor instytucji pozarządowych, jako niezależny od sektora rynkowego (firm) i publicznego (administracji), ma do spełnienia szczególną misję. Mieści się w niej m.in zorganizowanie sympozjum geoinformacyjnego, które spełnia funkcje naukowe, edukacyjne i społeczne. O celu społecznym można także mówić w przypadku sondażu opinii środowiska przeprowadzonego z inicjatywy miesięcznika GEODETA oraz Polskiego Towarzystwa Informacji Przestrzennej. Wybrane wyniki ankiety (patrz GEODETA 11/2005 oraz s. 12 w numerze bieżącym) przedstawione uczestnikom sympozjum wzbudziły spore zainteresowanie. Odniosła się do nich m.in. Małgorzata Gajos mówiąca o aspektach ochrony własności intelektualnej w geomatyce. Jako bardzo wymowne ocenił je główny geodeta kraju Jerzy Albin.

Pełna treść artykułu w grudniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Geospatial Revolution, odc. 3
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS