wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
20162017201820192020
| Październik 2005, Nr 10 (125) |


• Taka praca, czyli kontrola na miejscu w ramach IACS • Nowości na Międzynarodowych Targach GEA 2005 w Poznaniu • GEOPORTAL.GOV.PL – kształtowanie społeczeństwa informacyjnego • Zestawienie profesjonalnych rejestratorów polowych

powrót

Jan Kryński

Czas astronomiczny i atomowy

Systemy i układy odniesienia oraz układy współrzędnych w geodezji, cz. IV

Podstawowym systemem czasu, do którego odniesione są wszystkie obecnie stosowane systemy czasu, jest Międzynarodowy Czas Atomowy TAI oparty na wzorcu niezwiązanym z ruchem Ziemi. Odmierza go obecnie ponad 200 zsynchronizowanych zegarów atomowych, rozmieszczonych w laboratoriach ponad 30 krajów świata.

Czas a Kąt Obrotu Ziemi ERA
Ponieważ Kąt Obrotu Ziemi ERA wzrasta liniowo w przypadku jednostajnego ruchu obrotowego Ziemi, czas UT1 ma postać (Capitaine i in., 1986): gdzie współczynnik k jest tak dobrany, aby doba UT1 była zbliżona do średniej doby słonecznej.
Zawarta w nowej definicji UT1 jego liniowa zależność od Kąta Obrotu Ziemi ERA świadczy o tym, że obecnie UT1 można interpretować jako miarę rzeczywistego ruchu obrotowego Ziemi wokół Pośredniego Bieguna Niebieskiego CIP (nie jak w poprzednio stosowanej definicji – wokół chwilowego bieguna lub bieguna CEP) względem średniego Słońca. Pochodna UT1 względem czasu jest proporcjonalna do prędkości kątowej obrotu Ziemi ω. Rolę, jaką odgrywał czas gwiazdowy w transformacji pomiędzy układami ziemskim i niebieskim, przejął Kąt Obrotu Ziemi ERA, który w przeciwieństwie do czasu gwiazdowego nie jest obarczony wpływem precesji i nutacji. W nowym wyrażeniu na GST kąt ERA zapisany jest w funkcji UT1, zaś pozostałe człony reprezentujące efekt precesji i nutacji w rektascensji odniesione są do skali Barycentrycznego Czasu Dynamicznego TDB (Barycentric Dynamical Time), a praktycznie do TT. Zgodnie z nową definicją średni czas gwiazdowy Greenwich GMST (Greenwich Mean Sidereal Time) nie jest już kątem godzinnym średniej równonocy wiosennej na południku Greenwich (Capitaine i in., 2003).

Pełna treść artykułu w październikowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Bolesławiec w 3D
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter Instagram RSS