Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Wrzesień 2005, Nr 9 (124) |


• Pardubicka dla WebGIS • Badanie przemieszczeń i deformacji Elektrowni „Zarnowiec” • Rozmowa z Iwoną Maciejewską dyrektorem w hiszpańskiej firmie Aurensis • Ręczne dalmierze laserowe pierwszy raz w GEODECIE Dodatek NAWI, a w nim m.in. test systemu nawigacyjnego MapaMap

powrót

Jerzy Janusz, Wojciech Janusz

Pomiary to dopiero początek

Badanie przemieszczeń i deformacji komory wlotowej w Elektrowni Wodnej ,,Żarnowiec” pod wpływem opróżniania zbiornika górnego

Geodeta nie musi ograniczać się do wyznaczania przemieszczeń punktów i reperów zastabilizowanych na budowli, często bowiem potrafi także udzielić odpowiedzi na pytanie, jak przemieściła się i odkształciła cała budowla lub jej część.

Zakład Geodezji Stosowanej Instytutu Geodezji i Kartografii prowadzi od roku 2001 pomiary przemieszczeń i odkształceń obiektów największej w Polsce szczytowo-pompowej Elektrowni Wodnej w Żarnowcu. W zakres prac wchodzi wyznaczanie w odstępach rocznych pionowych przemieszczeń około 860 reperów i poziomych przemieszczeń 36 słupów obserwacyjnych (z urządzeniami do mechanicznego centrowania tachimetrów elektronicznych i reflektorów dalmierczych). Przemieszczenia te wyznaczane są przy napełnionym zbiorniku górnym elektrowni. W odstępach miesięcznych mierzone są też na kilkunastu stanowiskach zmiany nachylenia (przy użyciu skonstruowanego w IGiK pochyłomierza elektronicznego PN31) i przemieszczenia względne w miejscach dylatacji (przy użyciu szczelinomierza XYZ).

Przemieszczenia opróżnianego zbiornika
Odrębnym zadaniem Zakładu Geodezji Stosowanej, mającym charakter badawczo-wdrożeniowy, jest wyznaczanie pionowych przemieszczeń reperów i poziomych przemieszczeń punktów (zlokalizowanych na obwałowaniu zbiornika górnego, na komorze wlotowej i na naturalnej skarpie graniczącej z obwałowaniem) zachodzących pod wpływem opróżniania zbiornika, tj. pod wpływem zmian obciążenia budowli i podłoża, zawierających się w różnych jego miejscach w granicach od 1,5 do 3,0 kG/cm2.
Podczas pracy elektrowni jej zbiornik górny jest codziennie do wysokości rzędu 123-124 m n.p.m. napełniany wodą, której poziom jest następnie obniżany o kilkanaście metrów, co odpowiada zmniejszaniu objętości wody o blisko 14 mln m3. Wywołuje to cykliczne (codzienne) przemieszczenia i deformacje obwałowania i dna zbiornika oraz komory wlotowej i podłoża na terenie otaczającym zbiornik (Janusz J., 2002), (Janusz J., Janusz W., 2004). W niniejszej pracy przedstawiamy jedynie wyniki badań komory wlotowej, bowiem omówienie wyników pomiarów wszystkich tych obiektów badań przekracza ramy jednego artykułu.

Pełna treść artykułu we wrześniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Wpływ aplikacji lokalizacyjnych na korki
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS