wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
20162017201820192020
| Sierpień 2005, Nr 8 (123) |


• Wojciech Matela i Marek Ziemak zapowiadają: Nikomu nie odpuścimy! • Edward Rühle (1905-88) geolog i kartograf • GIS rośnie i potrzebuje dokładnych danych obrazowych • Zestawienie geodezyjnych taśm domiarówek

powrót

Zdzisław Kurczyński

GIS potrzebuje danych

Trendy rozwoju systemów obrazowania powierzchni Ziemi

Zupełnie nowa sytuacja na rynku danych obrazowych powstała z chwilą zaistnienia lotniczych kamer cyfrowych oraz satelitarnych systemów obrazowania o bardzo dużej rozdzielczości (VHRS – Very High Resolution Satellites). Zdolność rozdzielcza tych systemów zbliżyła się bowiem do możliwości tradycyjnych zdjęć lotniczych, a w zakresie zdjęć drobnoskalowych nastąpiło nawet ich zrównanie.

Lotnicze kamery cyfrowe i systemy satelitarne dużej rozdzielczości po­zwalają ponadto na obrazowanie w kilku zakresach spektralnych z pod­czerwienią włącznie. Dodatkowo do prak­tyki produkcyjnej wdrażane są całkowi­cie nowe techniki obrazowania Ziemi:
- lotniczy skaning laserowy (LIDAR), który z powodzeniem konkuruje ze zdję­ciami lotniczymi w zakresie tworzenia dokładnego NMT oraz budowy prze­strzennych modeli miast;
- obrazowanie w zakresie mikrofalo-wym (radarowym) zarówno z pułapu lotniczego, jak i satelitarnego, w tym in­terferometria radarowa (InSAR), stano­wiąca bardzo wydajną technikę tworze­nia NMT na dużych obszarach;
- zapowiadane zaawansowane systemy umieszczane na bezzałogowych obiek­tach latających (UAV – Unmanned Aerial Vehicles) zasilanych energią słoneczną i operujących na wysokich pułapach.
W tej sytuacji potencjalni użytkowni­cy zdjęć mogą czuć się zdezorientowa­ni i przytłoczeni nadmiarem informacji. Postrzeganie zasygnalizowanych proble­mów we właściwych relacjach wymaga odpowiedzi na pytanie o obecne i pro­gnozowane zapotrzebowanie rynku GIS na zobrazowania.

Pełna treść artykułu w sierpniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Apeks skanuje zabytkowe młyny
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS