Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Sierpień 2005, Nr 8 (123) |


• Wojciech Matela i Marek Ziemak zapowiadają: Nikomu nie odpuścimy! • Edward Rühle (1905-88) geolog i kartograf • GIS rośnie i potrzebuje dokładnych danych obrazowych • Zestawienie geodezyjnych taśm domiarówek

powrót

Zdzisław Kurczyński

GIS potrzebuje danych

Trendy rozwoju systemów obrazowania powierzchni Ziemi

Zupełnie nowa sytuacja na rynku danych obrazowych powstała z chwilą zaistnienia lotniczych kamer cyfrowych oraz satelitarnych systemów obrazowania o bardzo dużej rozdzielczości (VHRS – Very High Resolution Satellites). Zdolność rozdzielcza tych systemów zbliżyła się bowiem do możliwości tradycyjnych zdjęć lotniczych, a w zakresie zdjęć drobnoskalowych nastąpiło nawet ich zrównanie.

Lotnicze kamery cyfrowe i systemy satelitarne dużej rozdzielczości po­zwalają ponadto na obrazowanie w kilku zakresach spektralnych z pod­czerwienią włącznie. Dodatkowo do prak­tyki produkcyjnej wdrażane są całkowi­cie nowe techniki obrazowania Ziemi:
- lotniczy skaning laserowy (LIDAR), który z powodzeniem konkuruje ze zdję­ciami lotniczymi w zakresie tworzenia dokładnego NMT oraz budowy prze­strzennych modeli miast;
- obrazowanie w zakresie mikrofalo-wym (radarowym) zarówno z pułapu lotniczego, jak i satelitarnego, w tym in­terferometria radarowa (InSAR), stano­wiąca bardzo wydajną technikę tworze­nia NMT na dużych obszarach;
- zapowiadane zaawansowane systemy umieszczane na bezzałogowych obiek­tach latających (UAV – Unmanned Aerial Vehicles) zasilanych energią słoneczną i operujących na wysokich pułapach.
W tej sytuacji potencjalni użytkowni­cy zdjęć mogą czuć się zdezorientowa­ni i przytłoczeni nadmiarem informacji. Postrzeganie zasygnalizowanych proble­mów we właściwych relacjach wymaga odpowiedzi na pytanie o obecne i pro­gnozowane zapotrzebowanie rynku GIS na zobrazowania.

Pełna treść artykułu w sierpniowym wydaniu GEODETY

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Korzystanie z Portalu BDOT10k
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama