Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Sierpień 2011, Nr 8 (195) |


• Polowanie na biegłego • Opracowania fotogrametryczne w zasobie • Nowa jakość, czyli jak poradzić sobie z odmową włączenia dokumentacji do zasobu • Wywiad z prof. Ireneuszem Winnickim, dziekanem Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji WAT • Co mamy w sieci – ranking stron internetowych 43 firm geodezyjnych i ...

powrót

Barbara Stefańska

Nadzór bez kontroli

Zarówno na szczeblu centralnym, jak i wojewódzkim nadzór geodezyjny i kartograficzny funkcjonuje nieprawidłowo – takie wnioski zawiera sprawozdanie z działalności Najwyższej Izby Kontroli w 2010 r.

Administracja geodezyjna jest jednym z obszarów funkcjonowania państwa opisanym w prawie 500-stronicowym dokumencie. W latach 2006-09 (do pierwszego półrocza) NIK skontrolowała Głównego Geodetę Kraju oraz wojewódzkie inspektoraty nadzoru geodezyjnego i kartograficznego w: Szczecinie, Opolu, Olsztynie, Rzeszowie, Łodzi, Kielcach, Bydgoszczy i Białymstoku. Autorzy raportu zaznaczają, że nadzór po raz pierwszy został zbadany w sposób kompleksowy. Wniosek: zadania wynikające z Prawa geodezyjnego i kartograficznego nie były w pełni realizowane. Przyczyny tego stanu rzeczy leżą w strukturze organizacyjnej i kadrowej organów nadzoru.

Jak podkreśla dokument, od początku 2006 roku do I półrocza roku 2009 główny geodeta kraju nie przeprowadził ani jednej z zaplanowanych 15 kontroli, w tym kontroli działalności wojewódzkich inspektoratów nadzoru geodezyjnego i kartograficznego, a narad i szkoleń dla pracowników nadzoru odbyło się jedynie 6. Jedną z przyczyn były znaczne braki kadrowe w Głównym Urzędzie Geodezji i Kartografii, w szczególności w Departamencie Nadzoru, Kontroli i Organizacji Służby Geodezyjnej i Kartograficznej. W jednostce tej w okresie objętym badaniem było zatrudnionych 2-3 pracowników merytorycznych (poza dyrektorem tylko jeden z uprawnieniami zawodowymi). Chętnych do pracy w departamencie nie było wielu z powodu niskich płac przy jednocześnie wysokich wymaganiach. Jak wskazują kontrolerzy NIK, główny geodeta kraju nie dostosował liczby przewidzianych kontroli do możliwości realizacji, a o sytuacji uniemożliwiającej sprawne wykonywanie zadań nie informował właściwego ministra...

Pełna treść artykułu w sierpniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Satelitarne dane meteo na wyciągnięcie ręki
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS