Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Sierpień 2011, Nr 8 (195) |


• Polowanie na biegłego • Opracowania fotogrametryczne w zasobie • Nowa jakość, czyli jak poradzić sobie z odmową włączenia dokumentacji do zasobu • Wywiad z prof. Ireneuszem Winnickim, dziekanem Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji WAT • Co mamy w sieci – ranking stron internetowych 43 firm geodezyjnych i ...

powrót

Rozmawiała Anna Wardziak

Z praktyką za pan brat

Rozmowa z przedstawicielami zarządu Koła Naukowego Geodetów „Glob” z Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska Politechniki Rzeszowskiej: Mateuszem Małysem (prezesem), Grzegorzem Machem i Eweliną Prucnal

ANNA WARDZIAK: Na Politechnice nie ma wydziału geodezji, nie ma nawet takiego kierunku kształcenia. Skąd więc inicjatywa utworzenia koła na­u­ko­wego geodetów?
EWELINA PRUCNAL
: To był pomysł naszego opiekuna i wykładowcy Jerzego Gajdka, który jest geodetą i jeszcze w czasach studenckich szefował Nau­kowemu Kołu Geodetów Politechniki Warszawskiej jako następca Włodzimierza Lewandowskiego [wywiad z dr. Lewandowskim w GEODECIE 4/2011 – red.]. Początek naszej działalności był nietęgi, bo prodziekan odpowiedzialny za koła naukowe na Wydziale naszą propozycję na rok schował do szuflady. Jednak ostatecznie dał przyzwolenie i w marcu 2004 r. „Glob” ruszył ostro do przodu.

Dlaczego zainteresowaliście się geodezją?
GRZEGORZ MACH: W działalność Koła angażują się przedstawiciele trzech kierunków, które są prowadzone na naszym Wydziale: inżynierii środowiska, budownictwa oraz architektury i urbanistyki. Na każdym z nich odbywają się zajęcia z geodezji. Myślę, że większość z nas działa w „Globie” po to, by czerpać z tego jakieś korzyści. Gros z nas będzie pracować później na budowie, a do tego jest potrzebna wiedza geodezyjna, przede wszystkim praktyczna. Bo inną sprawą jest sprawdzenie osiadania budynku, co jest domeną geodety, a inną – szybka i sprawna obsługa sprzętu używanego na budowie, jak niwelator, teodolit czy tachimetr. I tego właś­nie możemy się tutaj nauczyć, takie profity z działalności w Kole nas interesują. Spotykając się z przedstawicielami firm budowlanych, niejednokrotnie słyszałem, że młodzi inżynierowie przychodzą do pracy wyłącznie z wiedzą książkową, teoretyczną, a z praktyką jest gorzej. Działając w „Globie”, chcemy obalić ten mit i podnieść swoje kwalifikacje zawodowe.

MATEUSZ MAŁYS: Geodetami z pełnymi uprawnieniami raczej nigdy nie będziemy...

GM: ...chyba że się nam odmieni i zaczniemy studiować drugi kierunek (śmiech)...

MM: ...natomiast zdecydowanie łat­wiej będzie nam „dogadać się” na budowie. Zrozumiemy, co geodeta do nas mówi, a geodeta zrozumie, czego my od niego wymagamy. I nasza współpraca będzie lepsza. Staramy się pojawiać na ważniejszych budowach w okolicy, a jako że Rzeszów dość prężnie się rozwija, możemy śledzić proces wznoszenia wielu obiektów „od środka”. W tym roku dzięki uprzejmoś­ci firmy Skanska (Oddział w Rudnej Małej) byliśmy na tak prestiżowych placach budowy, jak Regionalne Centrum Dydaktyczno-Konferencyjne i Biblioteczno-Administracyjne Politechniki Rzeszowskiej czy nowy terminal pasażerski lotniska Rzeszów-Jasionka...

Pełna treść wywiadu w sierpniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Mapa Miejsc Pamięci Narodowej
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS