Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Sierpień 2011, Nr 8 (195) |


• Polowanie na biegłego • Opracowania fotogrametryczne w zasobie • Nowa jakość, czyli jak poradzić sobie z odmową włączenia dokumentacji do zasobu • Wywiad z prof. Ireneuszem Winnickim, dziekanem Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji WAT • Co mamy w sieci – ranking stron internetowych 43 firm geodezyjnych i ...

powrót

Jerzy Przywara

Polowanie na biegłego

Mętne przepisy powodują, że od lat o być albo nie być geodety uprawnionego decydują urzędnicy, czyli tzw. służba geodezyjna. Łatwiej bowiem zapolować na jelenia, niż poprawić złe prawo. Taka karma.

3 czerwca br. na stronie internetowej Biura Geodezji i Katastru ukazał się lakoniczny komunikat, w którym geodetów poinformowano, że biegły sądowy przy wykonywaniu prac geodezyjnych i kartograficznych, o których mowa w art. 2 pkt 1 i 2 Prawa geodezyjnego i kartograficznego, musi mieć „przymiot przedsiębiorcy” w rozumieniu art. 11 tejże ustawy. W związku z tym stołeczny ośrodek nie będzie dalej potwierdzał prac zgłoszonych przez biegłych nieprowadzących działalności gospodarczej. Niepodpisany komunikat opublikowano kilka dni po tym, jak biegły sądowy Wojciech R. wysłał do warszawskiego ośrodka zgłoszenie pracy geodezyjnej (mapa do celów sądowych) wykonywanej na zlecenie sądu okręgowego.
Wspomniany artykuł 2 Pgik definiuje, czym są prace geodezyjne i kartograficzne, natomiast artykuł 11 – że prace takie wykonują podmioty prowadzące działalność gospodarczą. Druga część tegoż artykułu mówi jeszcze o tym, że mogą je wykonywać także „inne jednostki organizacyjne utworzone zgodnie z przepisami prawa, jeżeli przedmiot ich działania obejmuje prowadzenie tych prac”.
Rozporządzenie ministra sprawiedliwości z 24 stycznia 2005 r. w sprawie biegłych sądowych (DzU nr 15, poz. 133) reguluje, kto może być biegłym. W artykule 12 tego rozporządzenia nie ma w ogóle mowy o tym, że, aby zostać biegłym, trzeba równolegle prowadzić działalność gospodarczą (firmę). Sprawę tę wyjaśnił 31 maja 1995 roku wiceprezes Sądu Wojewódzkiego w Warszawie, który w piśmie do biegłych sądowych stwierdził, że „instytucja biegłego sądowego jest instytucją prawa sądowego. Stosunek prawny łączący biegłego z sądem nie ma charakteru cywilnoprawnego. Źródłem obowiązku złożenia sądowi opinii jest orzeczenie sądu o wezwaniu biegłego, który w pewnym sensie pełni funkcje jurysdykcyjne, jako pomocnik sądu w wypadkach wymagających specjalnych wiadomości” (analogicznie wypowiedział się o tym wcześniej Sąd Najwyższy w uchwale z 28 listopada 1974 roku). Z pis­ma dowiadujemy się, że wykonywanie czynności biegłego sądowego jest pełnieniem funkcji publicznoprawnej. A także, że utożsamianie i łączenie czynności wykonywanych na rzecz sądu z prowadzoną działalnością gospodarczą prowadzi do błędnego wniosku, że to firma jest bieg­łym sądowym, a nie osoba, co – jak podkreśla wiceprezes Sądu Wojewódzkiego – jest niedopuszczalne...

Pełna treść artykułu w sierpniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Geoida od GOCE
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS