Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Lipiec 2011, Nr 7 (194) |


• Na pasie startowym - rozmowa z Jerzym Anasiewiczem o obsłudze inwestycji liniowych na warszawskim Okęciu • Pilotaż modernizacji ewidencji gruntów i budynków • Mobilna rewolucja - systemy skanowania i kartowania • Geodeta w świecie reklamy • Geodezyjne ślady solnego kataklizmu w Wapnie • Granice gruntów objętych ...

powrót

Dariusz Stepnowski

GeoExplorer 6000

GIS-owy odbiornik satelitarny zapewniający dokładne pomiary i swobodną komunikację ze światem oraz zamknięty w solidnej obudowie – to już nie melodia przyszłości, tylko jedna z do­stępnych nowości Trimble’a.

Czego od sprzętu GNSS oczekują specjaliści odpowiedzialni za zbieranie w terenie danych geoprzestrzennych dla systemów informacji geograficznej? Przede wszystkim wysokiej dokładności pomiarów uzyskiwanej zarówno w czasie rzeczywistym, jak i w wyniku postprocessingu zarejestrowanych obserwacji. Trimble GeoExplorer 6000 dostępny jest w dwóch wersjach. Model XT odbiera sygnały GPS i GLONASS tylko na jednej częstotliwoś­ci (L1) i osiąga precyzję około 0,75 m w czasie rzeczywistym i 0,01 m w postprocessingu. Dokładniejszy jest XH – instrument dwuczęstotliwościowy (L1/?L2), który w czasie rzeczywistym może mierzyć współrzędne z precyzją 0,1 m (0,01 m w postprocessingu).
Oba modele korzystają z 220-kanałowego sensora GNSS, który jest przystosowany do współpracy z satelitarnymi systemami wspomagającymi (np. EGNOS). Sprzęt jest również w pełni kompatybilny z polską siecią ASG-EUPOS i może pracować w trybie DGPS w czasie rzeczywistym.

Doskonałe parametry sensora GNSS zainstalowanego w nowych odbiornikach Trimble’a idą w parze z zaawansowanymi technologiami obróbki sygnałów GPS i GLONASS. GeoExplorer wyposażony jest w technologii H-Star, pozwalający osiągnąć decymetrową dokładność przy bardzo krótkim pomiarze na punkcie. Dodatkowo rozwiązanie to wskazuje operatorowi na ekranie odbiornika przewidywaną dokładność mierzonej pozycji po postprocessingu.
Innowacją w nowej serii urządzeń GeoExplorer jest technologia Flood­light, która pozwala wykonywać pomiary wśród wysokiej zabudowy oraz pod drzewami – wszędzie tam, gdzie inne odbiorniki nie dają już rady. Instrument potrafi bowiem obliczyć współrzędne z najsłabszych sygnałów z satelitów, które są częściowo zasłonięte lub znajdują się tuż nad horyzontem...

Pełna treść artykułu w lipcowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Jak oszukać GPS?
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS