Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Lipiec 2011, Nr 7 (194) |


• Na pasie startowym - rozmowa z Jerzym Anasiewiczem o obsłudze inwestycji liniowych na warszawskim Okęciu • Pilotaż modernizacji ewidencji gruntów i budynków • Mobilna rewolucja - systemy skanowania i kartowania • Geodeta w świecie reklamy • Geodezyjne ślady solnego kataklizmu w Wapnie • Granice gruntów objętych ...

powrót

Jerzy Królikowski

Mobilna rewolucja

VII Sympozjum „Mobile Mapping Technology”, Kraków, 13-16 czerwca

Blisko 100 ekspertów od fotogrametrii i nawigacji z różnych zakątków świata głowiło się w cieniu Katedry Wawelskiej, jak jeszcze bardziej usprawnić zbieranie danych przestrzennych.

Historia mobilnych systemów kartowania (MSS) i skanowania (MMS) jest krótka. Pierwsze tego typu rozwiązanie powstało najprawdopodobniej w połowie lat 90. na Uniwersytecie Stanowym w Ohio, i to właśnie ta uczelnia stała się gospodarzem pierwszego międzynarodowego sympozjum poświęconego tej tematyce. Początkowo technologia rozwijała się powoli, stąd na kolejną edycję konferencji trzeba było czekać aż cztery lata. W miarę jak rozwiązania te zaczęły opuszczać uniwersytety i być z powodzeniem komercjalizowane, zainteresowanie mobilnym kartowaniem wzrosło do tego stopnia, że sympozja MMT na stałe wpisały się w harmonogram najważniejszych światowych imprez geodezyjnych. Kolejne edycje zaczęły wspierać m.in. ISPRS (Międzynarodowe Towarzystwo Fotogrametrii i Teledetekcji), FIG (Międzynarodowa Federacja Geodetów), IAG (Międzynarodowa Asocjacja Geodezji) oraz IoN (Instytut Nawigacji). W tym roku ta prestiżowa impreza po raz pierwszy trafiła do Europy, a dzięki staraniom Stowarzyszenia Geodetów Polskich i Polskiego Towarzystwa Fotogrametrii i Teledetekcji mogliśmy gościć ją właśnie nad Wisłą. Sympozjum można uznać za spory sukces gospodarzy, co w dużej mierze jest zasługą prof. Aleksandry Bujakiewicz, przewodniczącej lokalnego komitetu organizacyjnego...

Pełna treść artykułu w lipcowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Apeks skanuje zabytkowe młyny
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS