Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Lipiec 2011, Nr 7 (194) |


• Na pasie startowym - rozmowa z Jerzym Anasiewiczem o obsłudze inwestycji liniowych na warszawskim Okęciu • Pilotaż modernizacji ewidencji gruntów i budynków • Mobilna rewolucja - systemy skanowania i kartowania • Geodeta w świecie reklamy • Geodezyjne ślady solnego kataklizmu w Wapnie • Granice gruntów objętych ...

powrót

Stanisław Zaremba

Od terenu do modelu i z powrotem

Propozycje kompleksowej modernizacji ewidencji gruntów i budynków jako rezultat prac w ramach obiektów wzorcowych

Główny Geodeta Kraju zaprojektował oraz wspólnie ze starostami przeprowadził w latach 2009-10 kompleksową modernizację EGiB 13 wzorcowych obiektów uwzględniających specyfikę obecnych operatów ewidencji gruntów. Co wynika z tego pilotażu?

Rosnące potrzeby w zakresie zharmonizowanych informacji o nieruchomościach są istotną przesłanką do przyspieszenia prac związanych z doprowadzeniem ewidencji gruntów i budynków (katastru nieruchomości) do jej docelowego modelu. W tym kierunku zmierzają m.in. opracowywana przez GGK nowelizacja ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne oraz nowelizacja rozporządzenia w sprawie ewidencji gruntów i budynków. Harmonizowanie informacji o nieruchomościach powinno uwzględniać:
• Pilne dokończenie modernizacji ewidencji gruntów i budynków (EGiB) według dotychczasowego modelu danych ewidencyjnych zgodne z ustaleniami rozporządzenia ministra rozwoju regionalnego i budownictwa z 29 marca 2001 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków (zwanego dalej rozporządzeniem).
• Zintegrowanie systemów EGiB oraz ksiąg wieczystych poprzez:
1. ujednolicenie definicji obiektu wiodącego obydwu systemów, tj. działki i nieruchomości gruntowej (obiektem powinna być nieruchomość w znaczeniu prawno-rzeczowym);
2. ujednolicenie obszarów funkcjonowania EGiB z obszarami sądów rejonowych prowadzących księgi wieczyste;
3. ujawnianie w obydwu systemach jedynie praw do nieruchomości ze stopniową eliminacją ujawniania w EGiB posiadacza samoistnego;
4. doskonalenie technologiczne systemu EGiB w kierunku utworzenia oraz prowadzenia zintegrowanych georeferencyjnych baz danych.
• Ujednolicenie zasad prowadzenia baz danych katastralnych przy użyciu systemu teleinformatycznego zapewniającego:
1. odpowiednio zabezpieczone przechowywanie danych i ich aktualizację,
2. udostępnianie oraz wspólne korzys­tanie z danych na zasadach określonych w przepisach o infrastrukturze informacji przestrzennej,
3. wizualizację danych w formie rejestrów, kartotek i wykazów oraz mapy katastralnej, a także udostępnianie zainteresowanym wypisów z tych rejestrów, kartotek i wykazów oraz wyrysów z mapy katastralnej.
• Stopniowe rozszerzanie treści danych katastralnych zgodnie z zapotrzebowaniem na usługi związane m.in. z rynkiem nieruchomości (np. o ograniczone prawa rzeczowe, w tym służebnoś­ci przechodu, przejazdu i przesyłu) oraz rozwojem szeroko pojętej infrastruktury informacji przestrzennej...

Pełna treść artykułu w lipcowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Geospatial Revolution, odc. 3
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS