Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Lipiec 2011, Nr 7 (194) |


• Na pasie startowym - rozmowa z Jerzym Anasiewiczem o obsłudze inwestycji liniowych na warszawskim Okęciu • Pilotaż modernizacji ewidencji gruntów i budynków • Mobilna rewolucja - systemy skanowania i kartowania • Geodeta w świecie reklamy • Geodezyjne ślady solnego kataklizmu w Wapnie • Granice gruntów objętych ...

powrót

Rozmawiała Anna Wardziak

Jak geodeta z budowlańcem

Rozmowa z przedstawicielami Katedry Geodezji Politechniki Rzeszowskiej na temat Budowlano-Geodezyjnego Projektu Szkoleniowego (BGPS)

ANNA WARDZIAK: W pierwszej połowie roku zakończyliście państwo realizację ciekawego projektu, na który pozyskaliście fundusze z Unii Europejskiej. Czego on dotyczył?
IZABELA SKRZYPCZAK: Budowlano-Geodezyjny Projekt Szkoleniowy miał na celu dostosowanie kwalifikacji oraz umiejętności techników i inżynierów z branż związanych z budownictwem do potrzeb regionalnego rynku pracy. Przeprowadziliśmy 148 godzin wykładów i ćwiczeń w ramach modułów tematycznych obejmujących: statys­tykę i numeryczne metody obliczeniowe w geodezji i budownictwie, elementy projektowania na mapach numerycznych, nowoczesne oprogramowanie służące do graficznego przedstawiania wyników pomiarów. Omawialiśmy prob­lemy prawne i techniczne związane np. z ustalaniem granic, nowymi systemami i układami odniesienia czy kont­rolą realizacji inwestycji budowlanych. Były też prowadzone zajęcia z branżowego języka angielskiego, które miały na celu poszerzenie wiedzy o specjalistyczne słownictwo i zwroty używane w budownictwie czy geodezji.

Skąd pomysł i jak się wam udało uzys­kać dofinansowanie?
IS: Katedra Geodezji współpracuje z projektantami oraz wykonawcami. Doszliśmy do wniosku, że obu stronom brakuje interdyscyplinarnych wiadomoś­ci z pokrewnych branż. Przygotowaliś­my więc i złożyliśmy odpowiedni wniosek. W kwestiach formalnych pomogło nam Biuro Europejskich Funduszy Inwestycyjnych i Rozwojowych, specjalna jednostka uczelniana, która zajmuje się pozyskiwaniem środków finansowych z funduszy pomocowych UE. Zgodnie z umową podpisaną z Wojewódzkim Urzędem Pracy w Rzeszowie koszt projektu wyniósł nieco ponad 380 tys. zł, w tym dofinansowanie ponad 368 tys. zł.

Kim byli uczestnicy projektu?
IS: Grupą docelową byli technicy i inżynierowie budownictwa (w tym projektanci), geodeci, inżynierowie sanitarni, architekci. W szkoleniu mogli wziąć udział tylko zatrudnieni na podstawie umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej (wyłączono osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą). W sumie w projekcie uczestniczyło 90 osób podzielonych na 6 grup, po 15 osób. Ponad 50 proc. stanowili geodeci.

Jakie koszty ponosili kursanci?
IS: Opłata stanowiła 10% wartości szkolenia, tj. 131,34 zł. Pozostałe 90% kosztów finansowane było ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Uczestnicy otrzymali materiały szkoleniowe i komplet podręczników. Ponadto wszystkim zapewniono posiłki, a osobom spoza Rzeszowa zwracano koszty dojazdu.

Jakiego typu oprogramowanie wybraliście i jaki był podział zadań?
DAWID ZIENTEK: Zajęcia obejmowały wykorzystanie programów geodezyjnych oraz pakietu oprogramowania firmy Autodesk w pracy projektanta i geodety. Warsztaty dotyczyły również zastosowania programów nakładkowych na platformę AutoCAD, tj. Raster Design i GeoLisp. Zajęcia były prowadzone przez pracowników Katedry Geodezji Politechniki Rzeszowskiej. Moduł prowadzony przeze mnie związany był ze środowiskiem CAD-owskim. Umożliwiliśmy pracę na mapach numerycznych. Uczestnicy nauczyli się dostosowywać AutoCAD-a do swoich potrzeb, tworząc własne biblioteki znaków i symboli, a w AutoCAD Civil zaprojektowali fragment drogi łącznie z obliczaniem objętości robót ziemnych. Kursanci poznali też nakładkę geodezyjną GeoLisp, mało popularną na Podkarpaciu. Jest to pełne oprogramowanie do prowadzenia mapy numerycznej, w tym także do ewidencji gruntów...

Pełna treść wywiadu w lipcowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Korzystanie z Portalu BDOT10k
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS