Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Czerwiec 2011, Nr 6 (193) |


• Zróbmy sobie e-gminę, czyli przegląd rozwiązań informatycznych na potrzeby GIS dla samorządów • Aktywnie i wirtualnie z geoidą - niwelacja satelitarna • Pilotaż skanowania laserowego w kopalni • Nalot z kruczkiem – bariery w fotogrametrii • Raport 2010, czyli wyniki finansowe 13 dużych firm • 55 lat badań w ...

powrót

Jerzy Królikowski

Powoli do wolnego

III konferencja „Wolne oprogramowanie w geoinformatyce”, Wrocław, 12-13 maja

Popularność wolnego oprogramowania GIS (zwanego w skrócie FOSS4G) nad Wisłą w ostatnich latach wyraźnie wzrosła. Jednak pod względem jego wykorzystania w administracji, nauce czy biznesie nadal jesteśmy jednak daleko w tyle za Zachodem.

O dość opornym przenikaniu aplikacji open source do Polski mówili zarówno organizatorzy, jak i niektórzy uczestnicy wrocławskiej konferencji. O fakcie tym świadczyć może zresztą sam przebieg imprezy – liczba gości i referatów była podobna jak rok temu, a wśród prelegentów mało było nowych twarzy. Za wynik ten trudno jednak winić organizatorów. Co więc zrobić, by Polacy chętniej sięgali po wolne aplikacje, które – co już dawno udowodniono – są tańsze w użytkowaniu i zwiększają konkurencję na rynku oprogramowania?
Na konferencji propozycji rozwiązania tej kwestii padło kilka – wszystkie inspirowane są wzorcami zachodnimi. Najbardziej radykalnym wyjściem są zmiany prawne. W niektórych krajach uchwalono przepisy, które albo zachęcają administrację publiczną do korzystania z wolnego oprogramowania (tak jest np. w Niemczech), albo wręcz je narzucają (Peru). W Polsce mamy tymczasem projekt rozporządzenia MSWiA w sprawie Krajowych Ram Interoperacyjności, które w kwestii danych przestrzennych rekomenduje wykorzystanie komercyjnych formatów DWG i DXF Autodesku oraz DGN Bentleya.
– A może na wzór komercyjnych producentów należy wprowadzić certyfikację znajomości wolnego oprogramowania? – zastanawiał się dr Robert Szczepanek z polskiego oddziału OSGeo. Pomysł taki w odniesieniu do Quantum GIS pojawił się rok temu we Wrocławiu podczas międzynarodowego „Hackfestu”. Certyfikat mógłby okazać się cenny zarówno dla poszukującego pracy, jak i pracodawcy, a przy okazji zwiększyłby prestiż Quan­tum GIS...

Pełna treść artykułu w czerwcowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Apeks skanuje w Trójmieście
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS