wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
| Czerwiec 2011, Nr 6 (193) |


• Zróbmy sobie e-gminę, czyli przegląd rozwiązań informatycznych na potrzeby GIS dla samorządów • Aktywnie i wirtualnie z geoidą - niwelacja satelitarna • Pilotaż skanowania laserowego w kopalni • Nalot z kruczkiem – bariery w fotogrametrii • Raport 2010, czyli wyniki finansowe 13 dużych firm • 55 lat badań w ...

powrót

Jerzy Królikowski

Powoli do wolnego

III konferencja „Wolne oprogramowanie w geoinformatyce”, Wrocław, 12-13 maja

Popularność wolnego oprogramowania GIS (zwanego w skrócie FOSS4G) nad Wisłą w ostatnich latach wyraźnie wzrosła. Jednak pod względem jego wykorzystania w administracji, nauce czy biznesie nadal jesteśmy jednak daleko w tyle za Zachodem.

O dość opornym przenikaniu aplikacji open source do Polski mówili zarówno organizatorzy, jak i niektórzy uczestnicy wrocławskiej konferencji. O fakcie tym świadczyć może zresztą sam przebieg imprezy – liczba gości i referatów była podobna jak rok temu, a wśród prelegentów mało było nowych twarzy. Za wynik ten trudno jednak winić organizatorów. Co więc zrobić, by Polacy chętniej sięgali po wolne aplikacje, które – co już dawno udowodniono – są tańsze w użytkowaniu i zwiększają konkurencję na rynku oprogramowania?
Na konferencji propozycji rozwiązania tej kwestii padło kilka – wszystkie inspirowane są wzorcami zachodnimi. Najbardziej radykalnym wyjściem są zmiany prawne. W niektórych krajach uchwalono przepisy, które albo zachęcają administrację publiczną do korzystania z wolnego oprogramowania (tak jest np. w Niemczech), albo wręcz je narzucają (Peru). W Polsce mamy tymczasem projekt rozporządzenia MSWiA w sprawie Krajowych Ram Interoperacyjności, które w kwestii danych przestrzennych rekomenduje wykorzystanie komercyjnych formatów DWG i DXF Autodesku oraz DGN Bentleya.
– A może na wzór komercyjnych producentów należy wprowadzić certyfikację znajomości wolnego oprogramowania? – zastanawiał się dr Robert Szczepanek z polskiego oddziału OSGeo. Pomysł taki w odniesieniu do Quantum GIS pojawił się rok temu we Wrocławiu podczas międzynarodowego „Hackfestu”. Certyfikat mógłby okazać się cenny zarówno dla poszukującego pracy, jak i pracodawcy, a przy okazji zwiększyłby prestiż Quan­tum GIS...

Pełna treść artykułu w czerwcowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Wapno - krajobraz po katastrofie
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS