Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Czerwiec 2011, Nr 6 (193) |


• Zróbmy sobie e-gminę, czyli przegląd rozwiązań informatycznych na potrzeby GIS dla samorządów • Aktywnie i wirtualnie z geoidą - niwelacja satelitarna • Pilotaż skanowania laserowego w kopalni • Nalot z kruczkiem – bariery w fotogrametrii • Raport 2010, czyli wyniki finansowe 13 dużych firm • 55 lat badań w ...

powrót

Waldemar Izdebski

Rola usług sieciowych

Wspomaganie pracy samorządów gminnych

Oparcie realizacji zadań samorządowych na usługach sieciowych jest jedyną logiczną drogą prowadzącą do rozwiązania, w którym użytkownicy zajmujący się informacją przestrzenną będą mogli skoncentrować się wyłącznie na swoich specjalistycznych danych i nie będą się musieli trudzić pozyskiwaniem danych referencyjnych. W artykule przedstawimy rozwiązania informatyczne opracowane przez Geo-System Sp. z o.o. umożliwiające kompleksową realizację zadań gminy z wykorzystaniem usług sieciowych.

Wymagania infrastruktury informacji przestrzennej (IIP) w krajach Wspólnoty zostały zdefiniowane przez dyrektywę INSPIRE przyjętą przez Unię Europejską w 2007 roku. W Polsce kolejnym krokiem była implementacja dyrektywy ustawą o infrastrukturze informacji przestrzennej z 4 marca 2010 r. Dokumenty te definiują podstawowe wymagania, jakie powinna spełniać krajowa IIP. Do najistotniejszych możemy zaliczyć umożliwienie zarządzania danymi przestrzennymi na różnym szczeblu poprzez zapewnienie mechanizmów interoperacyjności oraz stworzenie możliwości szerokiego wykorzystania publikowanych danych przez wielu użytkowników za pomocą zróżnicowanych aplikacji.
Rozwój technologii oraz doświadczenia w publikacji danych przestrzennych zaowocowały opracowaniem oraz rozpowszechnieniem usług sieciowych. Obecnie w rozwoju i funkcjonowaniu IIP wykorzystywane są głównie usługi WMS i WFS. Ich dostępność jest bardzo istotna w pracy urzędów gmin, które na tej bazie mogą prowadzić rejestry wymagane przez prawo. Do rejestrów tych należą:
• ewidencja miejscowości ulic i adresów,
• rejestr mienia komunalnego,
• miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego,
• ewidencja dróg i obiektów mostowych,
• inne potrzebne z punktu widzenia efektywnego zarządzania gminą rejestry i usługi...

Pełna treść artykułu w czerwcowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Wysokorozdzielcze wideo z satelity SkySat-1
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS