Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Czerwiec 2011, Nr 6 (193) |


• Zróbmy sobie e-gminę, czyli przegląd rozwiązań informatycznych na potrzeby GIS dla samorządów • Aktywnie i wirtualnie z geoidą - niwelacja satelitarna • Pilotaż skanowania laserowego w kopalni • Nalot z kruczkiem – bariery w fotogrametrii • Raport 2010, czyli wyniki finansowe 13 dużych firm • 55 lat badań w ...

powrót

Artur Adamek, Jarosław Bałchan, Krzysztof Bratuś, Jacek Krawiec

Pilotaż w kopalni

Zastosowanie technologii skanowania laserowego do monitorowania deformacji podszybia szybu w LW „Bogdanka” SA

Wydaje mi się, że kopalnie będą wkrótce miejscem szerszego wykorzystania skanowania. Firma Zoller+Fröhlich stworzyła skaner Imager 5006 EX, który ma specjalne atesty antywybuchowe dopuszczające ten instrument do pracy w wyrobiskach pod ziemią – powiedział w wywiadzie dla GEODETY prof. Rudolf Staiger, wiceprezydent FIG. Minął zaledwie rok, a rozmówca profesora Artur Adamek nie tylko uczestniczył w tym czasie w takich pomiarach w kopalni, ale również ma swój udział w napisaniu poniższego artykułu.

Trudne warunki panujące w kopalniach determinują dobór specjalis­tycznego sprzętu oraz odpowiednich technik pomiarowych. Instrumenty geodezyjne pracujące pod ziemią powinny charakteryzować się wysoką precyzją i dokładnością uzyskiwanych wyników. Dodatkowym atutem jest duża liczba obserwacji zrealizowanych w jak najkrótszym czasie. Do takich urządzeń pomiarowych można zaliczyć naziemne skanery laserowe, dla których kopalniane korytarze i szyby stają się nowym środowiskiem pracy (rys. 1).
Można powiedzieć, że profesor Rudolf Staiger przewidział rozwój technologii skanowania w kopalniach. Podczas pilotażowego pomiaru w kopalni LW „Bogdanka” – ze względu na specyfikę warunków tam panujących – nie było jednak konieczności stosowania specjalnego modelu skanera. Instrument do prac powierzchniowych spełniał warunki techniczne stawiane przez kopalnię. Do skanowania w podszybiach szybów użyto modelu Imager 5006i firmy Z+F (rys. 2). Z pewnością pomiary w Bogdance nie są pierwszymi tego typu pracami zrealizowanymi w kraju, jednak na razie brakuje widocznych liderów kopalnianych wdrożeń skaningu w Polsce...

Pełna treść artykułu w czerwcowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Pomiary geodezyjne uskoku San Andreas
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS