wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
| Czerwiec 2011, Nr 6 (193) |


• Zróbmy sobie e-gminę, czyli przegląd rozwiązań informatycznych na potrzeby GIS dla samorządów • Aktywnie i wirtualnie z geoidą - niwelacja satelitarna • Pilotaż skanowania laserowego w kopalni • Nalot z kruczkiem – bariery w fotogrametrii • Raport 2010, czyli wyniki finansowe 13 dużych firm • 55 lat badań w ...

powrót

Artur Adamek, Jarosław Bałchan, Krzysztof Bratuś, Jacek Krawiec

Pilotaż w kopalni

Zastosowanie technologii skanowania laserowego do monitorowania deformacji podszybia szybu w LW „Bogdanka” SA

Wydaje mi się, że kopalnie będą wkrótce miejscem szerszego wykorzystania skanowania. Firma Zoller+Fröhlich stworzyła skaner Imager 5006 EX, który ma specjalne atesty antywybuchowe dopuszczające ten instrument do pracy w wyrobiskach pod ziemią – powiedział w wywiadzie dla GEODETY prof. Rudolf Staiger, wiceprezydent FIG. Minął zaledwie rok, a rozmówca profesora Artur Adamek nie tylko uczestniczył w tym czasie w takich pomiarach w kopalni, ale również ma swój udział w napisaniu poniższego artykułu.

Trudne warunki panujące w kopalniach determinują dobór specjalis­tycznego sprzętu oraz odpowiednich technik pomiarowych. Instrumenty geodezyjne pracujące pod ziemią powinny charakteryzować się wysoką precyzją i dokładnością uzyskiwanych wyników. Dodatkowym atutem jest duża liczba obserwacji zrealizowanych w jak najkrótszym czasie. Do takich urządzeń pomiarowych można zaliczyć naziemne skanery laserowe, dla których kopalniane korytarze i szyby stają się nowym środowiskiem pracy (rys. 1).
Można powiedzieć, że profesor Rudolf Staiger przewidział rozwój technologii skanowania w kopalniach. Podczas pilotażowego pomiaru w kopalni LW „Bogdanka” – ze względu na specyfikę warunków tam panujących – nie było jednak konieczności stosowania specjalnego modelu skanera. Instrument do prac powierzchniowych spełniał warunki techniczne stawiane przez kopalnię. Do skanowania w podszybiach szybów użyto modelu Imager 5006i firmy Z+F (rys. 2). Z pewnością pomiary w Bogdance nie są pierwszymi tego typu pracami zrealizowanymi w kraju, jednak na razie brakuje widocznych liderów kopalnianych wdrożeń skaningu w Polsce...

Pełna treść artykułu w czerwcowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

GEODETA testuje: ContextCapture
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS