wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
20162017201820192020
| Styczeń 2005, Nr 1 (116) |


• Jedna baza referencyjna czy kilka? – zastanawiają się Dariusz Gotlib, Adam Iwaniak i Robert Olszewski • Grawimetr w Tatrach • O samorządzie zawodowym pisze Adolf Jankowski, dyrektor Departamentu Nadzoru, Kontroli i Legislacji GUGiK • Zestawienie niwelatorów automatycznych • Siedziby rodowe Uchańskich na mapach ...

powrót

Adam Linsenbarth

Diamentowy GMES

Głównym celem programu GMES (Global Monitoring for Environment and Security) jest dostarczanie aktualnych danych i informacji dotyczących środowiska, niezbędnych dla realizowania polityki zrównoważonego rozwoju w skali europejskiej i globalnej. Ma on zapewnić możliwość pozyskiwania i gromadzenia tych informacji w długim horyzoncie czasowym. Na razie jednak tylko europejskie satelity meteorologiczne mają zagwarantowany ponad 10-letni okres działania, a pozostałe teledetekcyjne – zaledwie 3-4-letni.

Systemy satelitarne
Ostatnie dwie dekady były dla Europy okresem znacznego postępu w budowie zaawansowanych systemów obserwacji Ziemi. Do systemów meteorologicznych zaliczyć należy geostacjonarne Meteosaty pierwszej i drugiej generacji zbudowane przez ESA i wykorzystywane obecnie przez Europejską Organizację Meteorologiczną. Zakończono już prace nad nowym satelitą bliskobiegunowym METO, który zostanie umieszczony na orbicie w roku 2005. Jeden z podstawowych elementów systemu globalnego monitorowania powierzchni Ziemi nadal stanowi ą satelity serii SPOT. Na szczególną uwagę zasługują satelity ESA pracujące w zakresie promieniowania mikrofalowego: ERS1, ERS2 oraz ENVISAT. Umożliwiają one monitorowanie środowiska naturalnego Ziemi niezależnie od warunków atmosferycznych. Do obserwacji oceanów służą satelity TOPEX-Poseidon oraz Jason-1 zbudowane w wyniku kooperacji CNES i NASA. Jason-2 ma być umieszczony na orbicie w roku 2007.
Niepokojący jest jednak problem dotyczący ciągłości działania tych systemów. Jedynie satelity meteorologiczne mają zapewniony okres działania do lat 2015/2020, a pozostałe teledetekcyjne – zaledwie 2007/2008.

Pełna treść artykułu w styczniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Jak skanowano największy atlas świata
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS