Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Styczeń 2005, Nr 1 (116) |


• Jedna baza referencyjna czy kilka? – zastanawiają się Dariusz Gotlib, Adam Iwaniak i Robert Olszewski • Grawimetr w Tatrach • O samorządzie zawodowym pisze Adolf Jankowski, dyrektor Departamentu Nadzoru, Kontroli i Legislacji GUGiK • Zestawienie niwelatorów automatycznych • Siedziby rodowe Uchańskich na mapach ...

powrót

Agnieszka Kasprzykowska

Zostawmy starą hipotekę

Specyfika ewidencji gruntów w Warszawie

W stolicy ewidencja gruntów jest prowadzona inaczej niż w pozostałych miastach Polski. Wpłynęły na to przepisy i wytyczne stworzone w okresie powojennym specjalnie dla Warszawy, konieczne ze względu na szczególnie skomplikowaną strukturę własności gruntów. Wynika ona z nieuregulowanego stanu prawnego wielu nieruchomości i niepokrywania się ich granic z granicami działek ewidencyjnych. Niejednokrotnie w działce ewidencyjnej znajduje się kilka różnych nieruchomości. Zdarzają się też sytuacje odwrotne.

Struktura własności
Obowiązujący do dziś dekret Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego z 1945 r. o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze miasta stołecznego Warszawa (DzU nr 50 z 1945 r., poz. 279) wprowadzający nacjonalizację gruntów warszawskich ma zasadniczy wpływ na strukturę ich własności. Wszelkie grunty położone w granicach
przedwojennej Warszawy z dniem wejścia w życie dekretu przeszły na własność gminy Warszawa. Dekret stanowił podstawę do przepisania we właściwych księgach hipotecznych na rzecz gminy tytułów własności gruntów. Dotychczasowi właściciele mieli otrzymać na tym gruncie prawo wieczystej dzierżawy, prawo zabudowy lub odszkodowanie za grunty w miejskich papierach wartościowych. Działania władz administracyjnych rozminęły się jednak z przepisami dekretu. Wnioski o przyznanie odpowiednich praw do gruntu lub budynku w praktyce często nie były uwzględniane. Wspomniane papiery wartościowe nie zostały nawet wyemitowane. Nie wprowadzono też żadnej zamiennej formy odszkodowań. Po upaństwowieniu mienia gminy Warszawa organy państwowe nie poczuwały się do zadośćuczynienia roszczeniom wynikającym z dekretu, mimo że on nadal obowiązywał. Ponieważ formalności związane z wprowadzeniem dekretu nie zostały dopełnione, dawni właściciele nadal są wpisani w starych księgach hipotecznych. Nie wypłacono również odszkodowań za grunty. W wyniku tych zaniedbań byli właściciele do dziś dochodzą swoich praw do nieruchomości.
Na sposób zapisu informacji o własności gruntów miały wpływ przepisy prawne oraz zasady prowadzenia i odnawiania ewidencji gruntów dostosowujące istniejące przepisy do specyfiki stanu prawnego Warszawy. Informacje na temat przedwojennych nieruchomości warszawskich i ich właścicieli były traktowane w sposób marginalny. Odnowienie ewidencji miało bowiem na celu dostarczenie danych dotyczących podstaw prawnych władania oraz granic władania (istotą ewidencji było rejestrowanie stanu władania, a nie granic własności).

Pełna treść artykułu w styczniowym wydaniu GEODETY

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Apeks skanuje zabytkowe młyny
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama