wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
20162017201820192020
| Styczeń 2005, Nr 1 (116) |


• Jedna baza referencyjna czy kilka? – zastanawiają się Dariusz Gotlib, Adam Iwaniak i Robert Olszewski • Grawimetr w Tatrach • O samorządzie zawodowym pisze Adolf Jankowski, dyrektor Departamentu Nadzoru, Kontroli i Legislacji GUGiK • Zestawienie niwelatorów automatycznych • Siedziby rodowe Uchańskich na mapach ...

powrót

Agnieszka Kasprzykowska

Zostawmy starą hipotekę

Specyfika ewidencji gruntów w Warszawie

W stolicy ewidencja gruntów jest prowadzona inaczej niż w pozostałych miastach Polski. Wpłynęły na to przepisy i wytyczne stworzone w okresie powojennym specjalnie dla Warszawy, konieczne ze względu na szczególnie skomplikowaną strukturę własności gruntów. Wynika ona z nieuregulowanego stanu prawnego wielu nieruchomości i niepokrywania się ich granic z granicami działek ewidencyjnych. Niejednokrotnie w działce ewidencyjnej znajduje się kilka różnych nieruchomości. Zdarzają się też sytuacje odwrotne.

Struktura własności
Obowiązujący do dziś dekret Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego z 1945 r. o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze miasta stołecznego Warszawa (DzU nr 50 z 1945 r., poz. 279) wprowadzający nacjonalizację gruntów warszawskich ma zasadniczy wpływ na strukturę ich własności. Wszelkie grunty położone w granicach
przedwojennej Warszawy z dniem wejścia w życie dekretu przeszły na własność gminy Warszawa. Dekret stanowił podstawę do przepisania we właściwych księgach hipotecznych na rzecz gminy tytułów własności gruntów. Dotychczasowi właściciele mieli otrzymać na tym gruncie prawo wieczystej dzierżawy, prawo zabudowy lub odszkodowanie za grunty w miejskich papierach wartościowych. Działania władz administracyjnych rozminęły się jednak z przepisami dekretu. Wnioski o przyznanie odpowiednich praw do gruntu lub budynku w praktyce często nie były uwzględniane. Wspomniane papiery wartościowe nie zostały nawet wyemitowane. Nie wprowadzono też żadnej zamiennej formy odszkodowań. Po upaństwowieniu mienia gminy Warszawa organy państwowe nie poczuwały się do zadośćuczynienia roszczeniom wynikającym z dekretu, mimo że on nadal obowiązywał. Ponieważ formalności związane z wprowadzeniem dekretu nie zostały dopełnione, dawni właściciele nadal są wpisani w starych księgach hipotecznych. Nie wypłacono również odszkodowań za grunty. W wyniku tych zaniedbań byli właściciele do dziś dochodzą swoich praw do nieruchomości.
Na sposób zapisu informacji o własności gruntów miały wpływ przepisy prawne oraz zasady prowadzenia i odnawiania ewidencji gruntów dostosowujące istniejące przepisy do specyfiki stanu prawnego Warszawy. Informacje na temat przedwojennych nieruchomości warszawskich i ich właścicieli były traktowane w sposób marginalny. Odnowienie ewidencji miało bowiem na celu dostarczenie danych dotyczących podstaw prawnych władania oraz granic władania (istotą ewidencji było rejestrowanie stanu władania, a nie granic własności).

Pełna treść artykułu w styczniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Bielsko-Biała w OSM
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS