wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
20162017201820192020
| Styczeń 2005, Nr 1 (116) |


• Jedna baza referencyjna czy kilka? – zastanawiają się Dariusz Gotlib, Adam Iwaniak i Robert Olszewski • Grawimetr w Tatrach • O samorządzie zawodowym pisze Adolf Jankowski, dyrektor Departamentu Nadzoru, Kontroli i Legislacji GUGiK • Zestawienie niwelatorów automatycznych • Siedziby rodowe Uchańskich na mapach ...

powrót

Adolf Jankowski

O samorządzie zawodowym

Prace nad nowelizacją ustawy z 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne, choć mozolnie, posuwają się do przodu. Eksperci podnoszą coraz więcej wątków. Niektórzy drą szaty nad pojedynczymi słowami. A co jakiś czas pada zarzut nieuregulowania spraw samorządu zawodowego. Warto wobec tego – bez urazy – skierować uwagę dyskutantów sejmowych na fakt, że samorząd z reguły tworzony jest odrębną ustawą. Aby skrócić niepotrzebne dyskusje w obecności posłów, przedstawiam poniżej nieco teorii dotyczącej samorządów zawodowych.

Ustawa Prawo geodezyjne i kartograficzne mówi, iż do czasu utworzenia odpowiednich samorządów zawodowych nadawanie uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii i prowadzenie rejestru osób uprawnionych należy do organów Służby Geodezyjnej i Kartograficznej. Zgodnie z ustawą główny geodeta kraju współpracuje z samorządami i organizacjami zawodowymi geodetów i kartografów, a także powołuje komisję do spraw uprawnień zawodowych z udziałem przedstawicieli stowarzyszeń społeczno-zawodowych działających w dziedzinie geodezji i kartografii.
Od pewnego czasu dyskutujemy
w środowisku geodetów i kartografów na temat samorządu zawodowego, zgodnie w zasadzie stwierdzając, iż obu naszym profesjom przypisać można cechy zawodu zaufania publicznego. Jest to o tyle istotne, że ustawowe stwierdzenie tego faktu jest niezbędne do utworzenia samorządu zawodowego. W Polsce zawodów zaufania publicznego jest na razie 19 (a osoby wykonujące je zrzeszone są w 16 ustawowo uznanych korporacjach zawodowych).
Zaliczono do nich zawody:
- prawnicze (sędziego, adwokata, notariusza, radcy prawnego, komornika sądowego, kuratora sądowego);
- związane z ogólnie rozumianą ochroną zdrowia i życia (farmaceuty, lekarza weterynarii, diagnosty laboratoryjnego, pielęgniarki, położnej, lekarza, lekarza stomatologa, psychologa);
- ekonomiczno-finansowe (doradcy podatkowego, biegłego rewidenta);
- techniczne (architekta, inżyniera budownictwa, urbanisty, rzecznika patentowego).
Nie chcąc w jakikolwiek sposób ukierunkowywać lub krępować swobody dyskusji, spróbuję syntetycznie przekazać istotne różnice formalne pomiędzy: organizacjami samorządu gospodarczego, stowarzyszeniami społeczno-zawodowymi i samorządem zawodowym. Mam nadzieję, iż umożliwi to pełniejsze przedstawienie zagadnień i problemów, które należałoby pokonać, aby ukonstytuować samorząd zawodowy geodetów i kartografów (geomatyków?).

Pełna treść artykułu w styczniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Sztuczna inteligencja kartuje drogi
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS