wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
Skanery laserowe pomagają kręcić "Grę o tron"
blog
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019
| Styczeń 2005, Nr 1 (116) |


• Jedna baza referencyjna czy kilka? – zastanawiają się Dariusz Gotlib, Adam Iwaniak i Robert Olszewski • Grawimetr w Tatrach • O samorządzie zawodowym pisze Adolf Jankowski, dyrektor Departamentu Nadzoru, Kontroli i Legislacji GUGiK • Zestawienie niwelatorów automatycznych • Siedziby rodowe Uchańskich na mapach ...

powrót

Mirosław Zalewski

Instrukcja G-5, czyli wyszło jak zawsze

Minął już rok od wprowadzenia w życie zarządzeniem głównego geodety kraju wytycznych techniczno-organizacyjnych dotyczących prowadzenia ewidencji gruntów i budynków – Instrukcji G-5. Po zapoznaniu się z nią doszedłem do wniosku, że, niestety, standardem geodezyjnym być nie powinna i że należałoby ją zmienić.

Spór o Prawo geodezyjne i kartograficzne oraz o możliwość prowadzenia działalności gospodarczej przez urzędników zajął wszystkich na tyle, że zabrakło czasu na dyskusję o Instrukcji G-5. Sam też wpadłem w tę pułapkę. Ale skoro nowej ustawy szybko nie będzie, postanowiłem przedstawić swoje uwagi dotyczące Instrukcji. Nie uważam, że cała jest zła. Nie chcę też jej komentować w całości. Odniosę się jedynie do jej fragmentu – aneksu nr 3. Pierwszym i najważniejszym problemem jest fakt, że zgodnie z art. 87 Konstytucji RP, źródłem prawa są ustawy i rozporządzenia, nie zaś zarządzenia. Z tego powodu Instrukcja G-5 nie może być podstawą orzekania w postępowaniach ewidencyjnych, a jej unormowania nie będą uznawane przez sądy administracyjne, jeżeli będą wykraczać poza ustawę lub rozporządzenia, co, niestety, ma miejsce.

Pełna treść artykułu w styczniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article



reklama

Wydanie

rok
słowa kluczowe
rozdzielane przecinkami

reklama





© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt